Kde pribudli nové planetáriá? Niektoré v skutku v exotických destináciách.

Ďalšie články

Katar, Doha

Jedno z najmodernejších planetárií na Blízkom východe otvorili v Katare minulý rok v decembri. Planetárium Al Thuraya zaberá plochu 2 240 m² a stalo sa jednou z hlavných atrakcií v Katare. Návštevníkom ponúka vzácny zážitok, kombinuje vzdelávanie a zábavu najmä pre študentov, rodiny s deťmi a nadšencov astronómie. Planetárium má kapacitu 200 miest na sedenie, štyri miesta pre zdravotne postihnuté osoby a ďalšie štyri pre staršie osoby. Je vybavený kupolou s priemerom 22 metrov, na ktorú premietajú výkonné digitálne projektory. Rozsiahla terasa s výhľadom na more bude slúži ako platforma pre astronomické pozorovania a prednášky.

Cyprus, Nikózia

Najväčších planetárium s digitálnou projekciou vo východnom Stredomorí, sa stavia na pozemku biskupstva Tamasos v oblasti Nikózia. Očakáva sa, že projekt, ktorý financuje ruský podnikateľ Viacheslav Zarenkov, ktorý tiež postavil prvý kostol v ruskom štýle na ostrove, bude dokončený do dvoch rokov.

Centrum planetárií a galérií T&O na Cypre sa bude nachádzať na nádvorí biskupstva Tamasos v Episkopiu, v blízkosti spomínaného kostola. Isaias, biskup z Tamasosu, povedal, že planetárium ponúkne vzdelávacie programy na štúdium vesmíru. Projekt je podľa neho víziou biskupstva, pretože prispieva k „dekódovaniu Božej múdrosti. Veda je spôsob, ktorým Boh stvoril svet, a medzi vierou a vedou existuje harmónia a dohoda. Planetárium zdôrazní tento vzťah vedy a teológie a prítomný vo svojich digitálnych priestoroch, vznešenosť neba a zeme vedeckým a vzdelávacím spôsobom pre všetkých ľudí, “uviedol biskup.

Zarenkov tiež uviedol, že najmodernejšia technológia, ktorá sa použije na výstavbu a prevádzku planetária, z neho urobí cenný nástroj, v ktorom sa deti a dospelí budú vzdelávať o krásach vesmíru. Cieľom biskupstva vo vyhlásení je: „urobiť z planetária zdroj inšpirácie pre ďalšie vzdelávanie, pozorovanie a videnie vesmíru, aby ľudia prostredníctvom tejto cesty výskumu objavili skutočnú lásku k Bohu Stvoriteľovi a architektovi vesmíru. ”

 

 

Srí Lanka, Kolombo

Planetárium v hlavnom meste tohto ostrovného štátu priťahuje pravidelný prúd návštevníkov už od svojho otvorenia v roku 1965. So svojou zaujímavou architektúrou a zanieteným personálom stojí hrdo ako prvé a jediné planetárium na Srí Lanke. Prvá vec, ktorú si na ňom všimnete je jej zaujímavá a podivne známa architektúra. Bolo postavené v tvare lotosu v plnom kvete a svoj tvar si požičala od dvoch podobných a slávnych budov na rôznych kontinentoch: metropolitnej katedrály Liverpoolu od Sira Fredericka Gibberda a katedrály Oscara Niemeyera v Brazílii.

Po veľmi potrebnej rekonštrukcii v roku 2014 má teraz planetárium 570 miest pod hlavnou kupolou, na ktorej nový projektor 4D / Digital s úplnou kupolou zobrazuje vesmír v celej svojej kráse. Môžete sa vydať na prehliadku galaxie, vidieť nočnú oblohu, ako sa zdá z inej krajiny, byť svedkom polnočného slnka z polárneho kruhu a obdivovať zatmenie Slnka, meteorické sprchy, kométy a rôzne ďalšie nebeské udalosti. V planetáriu sa tiež usporadúvajú časté vedecké výstavy, semináre a semináre, ktoré priťahujú ľudí z celej Srí Lanky a sveta. Bežná cena lístkov na predstavenie nie je vyššia ako 1 americký dolár.

Od jeho počiatkov až do roku 2015 bola ďalšou hviezdnou atrakciou planetária jeho riaditeľ, Christie Pillai, ktorý od začiatku pôsobil aj ako lektor. Pillai zomrel v roku 2015, ale zostáva legendou. Nielenže bol nesmierne populárnym, zábavným a informovaným členom personálu planetária, ale bol tiež tajomníkom Astronomického združenia Srí Lanky zriadeným spisovateľom sci-fi Arthurom C. Clarkom, s ktorým mal úzky pracovný vzťah.

Planetárium Srí Lanky sa nachádza v areáli univerzity v Kolombe