apr 15

Moderné planetárium ako súčasť múzea

Megastar_II

Nové „high-tech“ planetárium bolo otvorené v múzeu Hudson River (NY) začiatkom marca tohto roku. Inštalovaný systém má názov Definiti 4K Hybrid a jeho hlavnou súčasťou je optický LED projektor Megastar II od Ohira-Tech (na obr.). Projektor dokáže zobraziť až desaťtisíc viditeľných hviezd a ďalšie milióny hviezd, ktoré tvoria našu Mliečnu cestu.

Hviezdny projektor je synchronizovaný s dvojitým digitálnym videoprojektorom s rozlíšením 4000*2300 pixelov. Tieto majú prístup k databázam všetkých známych astronomických objektov a ich trajektórií po oblohe. Patria sem planéty, stovky mesiacov, či stovky tisíc asteroidov a komét. Návštevník môže byť virtuálne prenesený zo Zeme a navštíviť napríklad miesta pristátia Apolla 11 na Mesiaci, letieť medzi prstencami Saturnu, dostihnúť sondu Cassini, letieť k novoobjaveným exoplanétam mimo Slnečnej sústavy, či vidieť vesmír aj v iných, ako optických vlnových dĺžkach.

Popri modernizácii optického systému sa nezabudlo ani na kvalitný zvuk. Kupola s priemerom 12 metrov je ozvučená 8000 wattovým, 5.1 kanálovým systémom. Povrch stropu kupoly je mini-perforovaný a pokrytý odrazivou látkou, aby sa náležite zobrazili aj HD projekcie. Celková projekčná plocha kupoly je asi 232 m2. Kapacita planetária je 122 sedadiel.

Hudson_River_Museum

Pre planetárium Hudson River je systém Definiti 4K Hybrid v poradí už štvrtou technologickou generáciou. V roku 1956 tu bol ako prvý nainštalovaný systém Spitz A1, umiestnený v 3.6 metrov širokej jedálni múzea. V roku 1969 bola sprístupnená nová budova múzea a s ňou i nové planetárium s názvom Andrus Space Transit. Posledným systémom bol Zeiss M1015, inštalovaný v roku 1987 a schopný premietať až 5000 hviezd.

Planetárium sa môže pochváliť aj vysokou návštevnosťou. Ešte pred renováciou sem každoročne zavítalo zhruba 6000 študentov z 250-tich škôl. V súčasnosti je planetárium schopné premietať 6 krát za víkend, a to vrátane živých programov. Od utorka do piatku je planetárium rezervované pre školské skupiny (cez školský rok) a detské tábory (cez letné prázdniny).

Peter Krupa, 15. apríl 2014

Comments are closed.