mar 19

Naše plánované pozorovania a podujatia v roku 2018

Tak, ako každý rok, aj tento plánujeme pre verejnosť niekoľko zaujímavých akcií. Najbližšie nás už tento víkend budete môcť stretnúť na Anime show v DK Ružinov v Bratislave. Budeme mať dve prednášky a rozložíme našu pozorovaciu techniku na večerné pozorovanie oblohy aj na denné pozorovanie Slnka. Bližšie informácie o akcii nájdete tu.

14. 4. sa v Bratislave uskutoční Pochod za vedu. Pochod začne o 13.15 na Hviezdoslavovom námestí zo strany mostu SNP. Pozorovaciu techniku budeme mať na mieste oficiálneho programu, pred Starou tržnicou. Okrem pozorovania Slnka prostredníctvom špeciálneho teleskopu s H-alfa filtrom, sa budete môcť porozprávať s vedcami na rôzne témy, ako napríklad antiGMO, kritické myslenie a fakenews, antivax a podobné “disciplíny”, ktoré sú v rozpore s vedeckým poznaním.

Dátum 27. 7. si tiež podčiarknite v kalendári. Nastane najzaujímavejší astronomický úkaz v tomto roku a síce zatmenie Mesiaca. Na juhozápadných hradbách bratislavského hradu plánujeme rozložiť našu pozorovaciu techniku a záujemcom ukázať a vysvetliť aj základy astrofotografie. Mesačné zatmenie je dozaista zaujímavý úkaz vhodný na fotenie.

Za Perzeidami sa 11. 8. vyberieme za hranice Slovenska, presnejšie k iba niekoľko desiatok kilometrov vzdialenému Neusiedler See v Rakúsku. Máme tam vyhliadnuté pekné miestečko s vyhliadkou a dobrými parkovacími možnosťami. Príchod na miesto najneskôr o 21.00. V prípade záujmu o odvoz z Bratislavy sledujte našu stránku, kde účastníci zverejnia voľné miesta v aute.

Tento rok máme v pláne zorganizovať aj druhý ročník pozorovacieho praktika a seminára v AGO Modra, ktorý je otvorený pre všetkých amatérskych astronómov. Presný dátum ešte nie je určený a budeme ho v dostatočnom predstihu komunikovať na našej webstránke, facebook fanpage aj v newsletteri. Ak ešte nie ste prihlásený na odber newslettera, môžete tak urobiť v spodnej časti našej hlavnej stránky.

Pozorovanie pred OC Eurovea
Pozorovanie pred OC Eurovea

 

 

 

Comments are closed.