Od 1.7.2024 do 5.7.2024 sa v talianskej Padove odohralo najväčšie európske stretnutie astronómov a to výročné stretnutie Európskej astronomickej spoločnosti – European Astronomical Society Annual Meeting 2024. Na sever Talianska pricestovalo vyše 1600 astronómov z celej Európy. Okrem toho bolo počas konferencie pripojených aj vyše 200 kolegov online. Tým, že sa jedná o najväčšiu európsku astronomickú konferenciu, tak aj odborný záber konferencie zahŕňa prakticky všetky oblasti astronómie. Diskutovali sa najnovšie poznatky z družíc Gaia a TESS, z Vesmírneho ďalekohľadu Jamesa Webba a z veľkých pozemných observatórií. Mimo iného bol priestor venovaný aj rozvoju astronómie, jej popularizácii a podpore mladých vedcov.
Počas konferencie sme mali možnosť sa takisto zoznámiť s historickými zaujímavosťami mesta spojenými s astronómiou. V minulosti tu pôsobil a prednášal samotný Galileo Galilei, ktorého dom môžeme objaviť v historických uličkách starého mesta ako inak na Ulici Galilea Galileiho. Časť svojich objavov tak pravdepodobne zrealizoval práve v tomto dome. Navštívili sme takisto aj Osservatorio Astronomico di Padova, historickú vežu padovského observatória tzv. La Specola vybudovanú v 14. storočí, ktorá bola prestavaná na observatórium v 18. storočí.
V rámci nabitého programu konferencie sme si našli aj priestor na návštevu padovského planetária. Planetárium sa nachádza v širšom centre Padovy v blízkosti historického opevnenia mesta. Je krásnou ukážkou improvizačnej schopnosti astronómov a astronomických nadšencov, aj napriek prekážkam si ísť za svojim cieľom. Planetárium by však nemohlo vzniknúť bez podpory a súčinnosti vtedajšieho starostu mesta. Planetárium sa totiž nachádza v historickej budove starej maštale, kde predtým pobýval napríklad hovädzí dobytok. Pomerne veľkú halu tak kolegovia šikovne využili na umiestnenie kupoly s priemerom približne 8 metrov. Planetárium bolo slávnostne otvorené počas Medzinárodného roku astronómie v roku 2009 pri príležitosti štyristého výročia prvých galileových pozorovaní.
Pred vstupom do samotnej sály planetária návštevníkov víta menšie múzeum so zaujímavými artefaktami. Môžeme vidieť napríklad zväčšený model pôvodného galileiho ďalekohľadu. Po krátkej prehliadke múzea vstupujeme do sály planetária. Všímame si klavírne krídlo, ktoré je umiestnené takpovediac „za oponou“. Neskôr sa dozvedáme, že je využívané na pravidelné koncerty v sále. Absolvujeme program venovaný orientácii na oblohe a aktuálnym astronomickým udalostiam, doplnený rôznymi animáciami. Aj napriek tomu, že tento program začínal až o 21:30, tak je sála plná návštevníkov, predovšetkým sú to rodiny s deťmi a mladé páry. Po programe v planetáriu totiž nasleduje ešte verejné pozorovanie na historickom opevnení mesta pri jednej z veží.
Po programe však ešte ostávame diskutovať s kolegom z planetária a k pozorovaniu sa pripájame až neskôr. Samotné planetárium disponuje 58 miestami s polohovateľnými sedačkami. Jedná sa o prvé planetárium s rozlíšením “8K” na území Talianska. Využíva 6-projektorový systém od firmy Sky-Skan inštalovaný v roku 2019. Štyry projektory sú umiestnené v štyroch pilieroch po obvode kupoly, ktoré fungujú aj ako nosné piliere celej kupoly. Pre zaujímavosť môžeme uviesť, že technológiu práve tejto firmy sme mali možnosť vidieť aj počas nedávneho festivalu STARMUS v Bratislave. Na Primaciálnom námestí bolo umiestnené mobilné planetárium s priemerom 10 metrov.
Vráťme sa ale do Padovy. Perspektíva využiteľnosti planetária je pomerne vysoká, nakoľko spádová oblasť je región Veneto, kde sa vo veľkej blízkosti Padovy nachádzajú aj Benátky, Treviso (podotýkame, že obidve mestá majú aj vlastné planetáriá) alebo Verona. Takisto je pomerne blízko aj najväčšie jazero Talianska: Gardské jazero – Lago di Garda, ktoré je výraznou turistickou destináciou. Padovské planetárium tak má ročnú vyťaženosť približne 20 000 návštevníkov iba zo školských skupín nepočítajúc návštevníkov prichádzajúcich na poobedné a večerné programy. Do decembra 2022 navštívilo toto planetárium viac ako 300 000 návštevníkov.
Po rozhovore sa vydáme na pozorovanie na terase okolo Torrione Buovo. Po premyslene osvetlených schodoch prostredníctvom fotobunky vyjdeme na terasu a užívame si pozorovanie. Kolegom ďakujeme za prehliadku a prajeme veľa úspechov a spokojných návštevníkov so záujmom o vesmír.
Arrivederci
Mgr. Patrik Čechvala, PhD.
Slovenské planetáriá, o.z., FMFI UK