Domovská stránka » Planetáriá » Vybrané planetáriá v zahraničí
Vybrané planetáriá v zahraničí
Zoznamy planetárií vo svete:
SCIENCE CENTRUM LIBEREC
iQLANDIA je moderné centrum vedy vybudované v roku 2014. Okrem 3D planetária ponúka viac ako 400 ďalších interaktívnych exponátov v expozíciách GEOlab, vodný svet, GEO, živly, človek, svet nápadov a objavov, sexmisia, veda v dome, zvuková veža, Česi svetu a relaxačné priestory. Poskytuje programy pre školy aj verejnosť. V planetáriu je inštalovaná technika od R.S.A. Cosmos s 2D alebo 3D projekciou.
DIGITÁLNE PLANETÁRIUM V MÚZEU
Prvé planetárium bolo vo Viedni prevádzkované v medzivojnovom období, ale to súčasné vzniklo v oddychovej zóne Prater a bolo na tú dobu špičkovo vybavené projektorom Zeiss IV. V rokoch 1964 – 2000 ho viedol legendárny Dr. Hermann Mucke, ktorý z planetária vybudoval národné centrum popularizácie vedy pre celé Rakúsko. V rokoch 2000 – 2002 prebehla komplexná rekonštrukcia objektu a výmena technológie za najmodernejší projektor Zeiss IX spolu s laserovým projektorom ZULIP. Nedávno bolo otvorené vo Viedni už druhé planetárium v Prírodovednom múzeu, kde je inštalovaný systém Digistar 5.
HVEZDÁREŇ A PLANETÁRIUM V PRAHE
Hvězdárna a planetárium hl. města Prahy zahŕňa historickú hvezdáreň na Petříne, planetárium v parku kultúry a vysunuté pracovisko hvezdárne v Ďáblicích. Planetárium patrí k najväčším na svete a v hlavnej sále má inštalované opticko-mechanické planetárium typu Cosmorama z 90. rokov 20. storočia na astronomické programy aj digitálny projektor SkySkan Definiti na univerzálnu digitálnu projekciu. V menšej sále je inštalovaný projekčný systém Digistar3 od firmy Evans and Sutherland. Planetárium vyvíja vlastné programy na vysokej odbornej úrovni. S návštevnosťou 128 000 ľudí ročne patrí HaP Praha medzi najnavštevovanejšie kultúrne inštitúcie v Prahe.
HVĚZDÁRNA A PLANETÁRIUM BRNO
Hvezdáreň v Brne bola vybudovaná v roku 1954, malé planetárium bolo pristavané v roku 1959, veľké planetárium otvorili v roku 1991. Rozsiahla rekonštrukcia všetkých objektov skončila v roku 2011 a v roku 2013 bol do sály veľkého planetária nainštalovaný digitálny systém projekcie In Space System 4K 2D HYBRID od francúzskej firmy RSA Cosmos, ktorý kombinuje digitálne projektory s rozlíšením 4k s najmodernejším optomechanickým planetáriom Chronos od japonského výrobcu GOTO. Dodávku zabezpečila česká spoločnosť Nowatron Elektronik. Návštevnosť presahuje 100-tisíc ľudí ročne. Inštitúcia je významným centrom amatérskej astronómie v ČR ale aj medzinárodnej astronómie vďaka úzkej spolupráci s astronomickým ústavom ČAV a s Masarykovou univerzitou v Brne.