dec 17

FabrYka na vzdelanie

Stojíme na Kraví hoře a okolo nás lietajú exotické vtáky, prebiehajú dinosaury a rútime sa slnečnou sústavou. Tesne míňame mesiac Jupitera a nadsvetelnou rýchlosťou sa rútime do vzdialených galaxií. O hodinu neskôr prechádzame tajné a nepreskúmané chodby pyramídy v Egypte. Je nás 150 a v nemom úžase zatajujeme dych. Všetkých 150 nás pohltí vesmír. Do nenávratna. My sa minieme a ďalších 180 o dve hodiny zmizne v pralese. Všetci lapáme po dychu, po dychu poznania a silného zážitku, keď sme vesmírnou bránou prenášaní do vzdialených miest. „Hora je kraví, ale farma to není, jasný pane. Zážitky sú strhujúce, ale virtuální realita to není, jasný pane!“ Ak uhádnete túto hádanku, bude Bratislava konečne v 21. storočí. Hlavné mesto Slovenska 21. storočiu ešte len klope na dvere. Párkrát sa nám už za uplynulé storočie zabuchli pred nosom.

Sme Bratislavčania dychtiví po vede, po pútavom poznávaní vzdialených miest mikrokozmu, makrokozmu, galaxií, prírody. Sme na Kraví hoře. Tej brnenskej v metropole Moravy. Tej, kde už desaťročia mesto chápe, že vzdelanie verejnosti, vzdelanie obyvateľov je to prvé a základné, ktoré pomáha v budúcnosti stavať námestia, stavať verejné priestory, stavať administratívne a nákupné centrá, produkovať lepší a kvalitnejší život. Vzdelanie – to je ten základ, ktorý stojí na začiatku všetkého. Až potom môžu byť ostatné veci, lebo tie vedia vytvoriť len vzdelaní obyvatelia.

Stúpajúci trend návštevnosti po zavedení digitálnej projekcie v roku 2012 úspešne vedie zabehnutý tím spolupracovníkov planetária. Dáta za rok 2023 sú očakávaný výsledok na základe doterajšieho vývoja ZDROJ: hvezdarna.cz

Sme na bežiacom páse populárneho vzdelávania verejnosti, kde pokrok vedy a poznania môžu obyvatelia získavať populárnym, nenásilným a atraktívnym spôsobom, aj keď predtým nemali šancu vyštudovať vysoké školy a odborné vzdelanie. Sme tu pre deti, pre dospelých, pre všetkých, ktorých zaujíma pokrok a vývoj spoločnosti vpred. Mesto Brno toto chápe už desaťročia. Mesto Brno prevádzkuje planetárium ako vzdelávaciu inštitúciu od päťdesiatych rokov dvadsiateho storočia. Táto inštitúcia je fabrikou na vzdelávanie –  každý deň v priemere päť programov, za celý rok 250 tisíc návštevníkov, ktorí sa posunuli vedomostne o krok vpred. To je výtlak, aký nemajú ani mnohé iné hlavné mestá Európy. To je výtlak, aký dokáže len vycibrený a zabehnutý tím spolupracovníkov, ktorí majú svoju profesionalitu v krvi a prácu s ľuďmi a s verejnosťou poznajú do posledného detailu. To je ukážka, ako sa to má robiť. To je ukážka skvelej spolupráce mesta, nadšencov, verejnosti a predovšetkým pozitívneho záujmu. Môžeme len obdivovať a tlieskať. Chodíme sem radi. Odporúčame to každému. Od slovenských hraníc je to len 60 km, z Bratislavy po diaľnici len 120 km, necelá hodinka cesty. Skvelý výlet na jedno zmysluplné poobedie. Program pre deti aj dospelých. Zvládnuť 250 tisíc návštevníkov za rok, to už chce výkon, to už chce dobré plánovanie, dobrý výber programov a dobrú spoluprácu so školami a inými inštitúciami. Takto by sme to chceli aj u nás. To je náš príklad, kam by sme to radi nasmerovali. Verme, že rok 2024 bude pre Bratislavu a bratislavský kraj omnoho veselší. Tento rok bol, bohužiaľ, veľmi smutný. Zavreli sa ďalšie dvere. Nechali sme však nohu medzi dverami. Nevzdávame sa. Veríme tomu, že vzdelanie tu stále má miesto a vzdelávanie v dobre nadimenzovanej inštitúcii pre potreby polmiliónového kraja je tu vždy na mieste. Nehľadáme zábavné centrá, nehľadáme malé sály na krátku dvadsaťminútovú zábavku. Hľadáme kvalitné ustanovizne, ktoré uspokoja státisíce návštevníkov za rok, ktoré uspokoja Bratislavu a Bratislavský kraj. Veríme, že nájdeme partnerov, ktorí toto pochopia a spolu s nami v spolupráci so štátom, mestom a krajom dokážu nájsť riešenie v horizonte do niekoľkých rokov. Premrhali sme ich už desiatky. Bratislavčania, prajeme vám šťastný nový rok pod jasnejšou oblohou.

Peter VOLEK

Odpovedať