Bill Nye, jeden z iniciátorov celosvetového hnutia March for Science, v tom má jasno. “Pochodujeme, aby sme oslávili vedu. Oslavujeme vedu každý deň, počas toho, ako prednášame, tvoríme a vzdelávame o našej misii. Vesmírna veda je hlavným dôvodom na to byť vzrušený a mať optimistickú víziu našej budúcnosti.” Bill Nye je CEO Planetary society, spoločnosti, ktorú v roku 1980 spoluzakladal ďalší slávny astronóm a popularizátor Carl Sagan. K pochodu ďalej dodáva: “Pochodujeme, aby sme inšpirovali k jednote. Vesmírna veda dáva ľudí dohromady, aby sme spolu riešili problémy a zažívali jedinečnú bázeň z prieskumu. Všetci, nehľadiac na rasu, pohlavie, vieru sú vítaní na našej ceste posúvania toho, čo vieme o vesmíre. Naša budúcnosť je závislá na vede, a prieskum vesmíru je neoceniteľnou investíciou nášho intelektu a schopností. Vesmír z nás vydá to najlepšie. Veda nás spája. Carl Sagan, môj profesor astronómie na Cornellovej Univerzite, spoluzaložil The Planetary Society. On inšpiroval svet, aby zažil potešenie z objavov, ktoré nám veda o vesmíre prináša. Jeho posolstvo žije ďalej, cez nás, cez teba.”
My, členovia Slovenských planetárií, sme sa k tejto iniciatíve prihlásili a rozhodli sa pomôcť usporiadať Pochod za vedu dňa 22.4. o 13:00 aj v Bratislave a pridať tak Slovensko na mapu krajín, kde sa podujatie uskutoční: www.marchforscience.com. Pred Starú tržnicu prinesieme špeciálny teleskop na pozorovanie Slnka, jeho škvŕn a protuberancií.
Na našom Pochode sa v rámci sprievodného programu predstavia aj organizátori Spaceman Championship a autori prvej slovesnkej družice skCUBE. Predsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity Dr. Michaela Musilová, MSci. nám povie o svojom objavovaní Marsu a možnosti života na ňom. Účastníkom sa prihovorí ďalej člen vedenia SAV, PhDr. Dušan Gálik, CSc. Na podujatí sa prihovorí aj Róbert Mistrík – chemik, CEO a zakladateľ globálne úspešnej spoločnosti HighChem. Ondrej Vrábel, laureát ceny Krištáľové krídlo, autor projektu Pinf hry pre hendikepované deti, nám povie o tom, ako prišiel na svoj nápad vytvoriť svoj projekt. MUDr. RNDr. Ľudovít Paulis, PhD. – vedecký pracovník Ústavu normálnej a patologickej fyziológie SAV nám porozpráva o tom, čo sú výstupy každodennej vedeckej práce a ako vedci prispievajú k tomu, aby Slovensko bolo lepšou krajinou.
Prieskum vesmíru z nás dostáva to najlepšie. Je to povznášajúce. Ľudia sú vzrušení. Mladí inovátori sú inšpirovaní. Prieskum vesmíru je niečo, čo treba oslavovať. Iba za 60 rokov sme sa dostali od testovania našich prvých rakiet po ľudí kráčajúcich na Mesiaci, posielanie robotov na väčšinu planét v slnečnej sústave. Teraz sa učíme o planétach, ktoré obiehajú vzdialené hviezdy. S každým jedným úspechom vo vesmíre, sa vynárajú nové a nové tajomstvá, ktoré treba preskúmať, lietať ďalej a hlbšie do vesmírneho priestoru. Naša práca sa iba rozbieha. Od predpovedí počasia, po globálnu navigáciu a elektromagnetické vlnenie z Veľkého Tresku, vesmír je pre nás užitočný a zároveň nás fascinuje.
Prihláste sa na event na tomto linku: Pochod za vedu