Počuli ste už o Unistellar eVscope? Radi vám ho predstavíme a sprostredkujeme svoje dojmy. Ide o užívateľsky veľmi prívetivý a kompaktný inteligentný ďalekohľad, ktorý poskytuje ohromujúci pohľad do hlbokého vesmíru.
Na prvý pohľad vyzerá ako klasický ďalekohľad zložený z tubusu, okuláru a statívu. Tubus však vo svojich útrobách ukrýva elektroniku, ktorá z neho funkčne robí montáž typickú pre astrofotografov, teda fotoaparát pripevnený na okulárový výťah. Takáto montáž s CCD kamerou v ohnisku okuláru dokáže zachytiť omnoho viac svetla ako ľudské oko. Z tohto dôvodu je astrofotografia, ale napríklad aj fotky z Hubblovho teleskopu, taká populárna. Rozdiel medzi tým, čo vidíte v klasickom ďalekohľade a v eVscope, je obrovský. Nie nadarmo sa považuje za budúcnosť vizuálnej astronómie.
Lopatka v hornej časti trubice drží senzor Sony na mieste, kde sa sústreďuje svetlo odrazené zrkadlom v zadnej časti tubusu. Údaje sa spracovávajú v počítači umiestnenom v držiaku a potom sa odosielajú do okuláru. Hviezdy sa napríklad javia ako obzvlášť farebné, zatiaľ čo kométy majú zreteľne nazelenalý odtieň. Klasické 4,5-palcové (115 mm) reflektory ukazujú galaxie a hmloviny ako bledé fliačky a tento pohľad neskúsených pozorovateľov často sklame. EVscope vytvára živý farebný obraz pomocou skladania a registrácie série snímok za sebou počas niekoľkých sekúnd až minút.
Teleskop sme si vyskúšali v centre Bratislavy, teda na mieste s pomerne výrazným svetelným smogom. Napriek tomu sa galaxie a hmlisté deep sky objekty, vrátane tých, ktoré by ste na pozorovanie s klasickým ďalekohľadom považovali za príliš slabé, zobrazili jasne a zreteľne.
Teleskop sa po rozložení inicializoval identifikovaním zorného poľa. Celý proces od príchodu na miesto pozorovania netrval dlhšie ako 5 minút. Musím však jedným dychom dodať, že ho riadil jeden z autorov tohto prístroja, Franck Marchis. Teleskop sa následne ovláda cez spárovaný smartfón. Aplikácia je prehľadná s menu v angličtine. Je však intuitívna a stredne zdatný užívateľ sa s ňou naučí pracovať za niekoľko minút.
Zorné pole eVscope je okolo 30 oblúkových minút, takže sa doň zmestí aj Mesiac. Veľké objekty ako Plejády a galaxia Andromeda sú ale viditeľné iba čiastočne. V katalógu je však dostatočný počet objektov, z ktorých si je možné vybrať v ktoromkoľvek časovom období. Dajú sa vidieť aj také, ktorých svetlo majú problém zachytiť pozorovatelia s oveľa väčšími a kvalitnejšími teleskopmi.
EVscope bol vyvinutý spoločnosťou Unistellar v spolupráci s inštitútom SETI s cieľom používať ho na vedecké crowdsourcingové projekty pre verejnosť. Je to úžasný krok vpred v amatérskej astronómii. Má však aj svoju cenu, čo môže mnohých pozorovateľov odradiť.
SMART VLASTNOSTI:
- autonómna detekcia poľa pre plne automatizovaný postup zarovnania hviezd za 10 sekúnd,
- automatické sledovanie oblohy so spätnou väzbou,
- automatické vyhľadávanie (GoTo),
- katalóg 4800 objektov,
- detailné informácie o 120 objektoch,
- zoznam odporúčaných objektov na základe času, dátumu a polohy smartfónu,
- občianske vedecké misie: Okultné udalosti asteroidov, Nadchádzajúce: tranzity exoplanéty, sledovanie prechodných udalostí (supernovy a kométy).
OBRAZ:
- integrované inteligentné spracovanie obrazu,
- inteligentné nastavenie snímača,
- zníženie svetelného znečistenia s redukciou šumu.
HARDWARE:
- optické zväčšenie: 50x,
- digitálne zväčšenie: do 400x (150x odporúčané maximum),
- optický dizajn typu Newton,
- maximálna magnitúda: <16 na nočnej oblohe strednej kvality za menej ako minútu, až 18 za vynikajúcich podmienok za pár minút,
- rozlišovacia schopnosť: 2 arcsekúnd,
- veľkosť zrkadla: 114 mm (4.5 palca),
- ohnisko: 450 mm (17.7 palca),
- motorizované uchytenie Alt-Az s extrémnou presnosťou sledovania vďaka automatickému sledovaniu oblohy so spätnou väzbou,
- hmotnosť: 9 kg vrátane statívu.
ELEKTRONIKA:
- senzor: Sony Exmor IMX224 s NIR technológiou,
- displej: OLED (Ultra High Contrast Ratio with True Black),
- výdrž batérie: do 10 hodín,
- bezdrôtová konektivita: WiFi (možnosť pripojiť až 10 smartfónov súčasne),
- kompas,
- 3-osový akcelerometer.
STATÍV s nastaviteľnou výškou.
Zdroj: www.skyatnightmagazine.com, zverejnené 22.9.2020, autor pw