feb 27

Jedna z najznámejších komét sa približuje k Slnku

Po kométe 45P/Honda-Mrkos-Pajdušáková, ktorej jasnosť sa postupne zmenšuje a je ju tak stále ťažšie na oblohe nájsť, sa začína ukazovať ďalšia zaujímavá vlasatica.

Jedná sa o jednu z najznámejších komét 2P/Encke. Ako je možné vyčítať z jej názvu, Enckeho kométa nesie katalógové číslo 2 a je tak v poradí druhým takýmto objaveným periodickým telesom po najznámejšej Halleyho kométe (1P/Halley).

Podobne ako v prípade 1P/Halley, tak ani 2P/Encke nenesie názov po svojom objaviteľovi. Edmund Halley našiel záznamy úkazov jasnej kométy v minulosti a bol schopný na základe svojich výpočtov určiť, že sa jednalo o jednu kométu, ktorá sa pravidelne vracala. Takisto bol schopný predpovedať jej opätovný príchod. Využil k tomu vtedy nové poznatky o gravitácii a mechanike, s ktorými prišiel Isaac Newton. Na Halleyho počesť tak nesie tento objekt jeho meno. Podobný príbeh sa viaže aj s 2P/Encke. Prvýkrát túto kométu pozoroval Pierre Méchain v roku 1786. Jej dráha však bola spočítaná až v roku 1819 Johannom Franzom Enckem, ktorý podobne ako Halley dokázal prisúdiť pozorovania komét z minulosti jednému objektu. Encke predpovedal jej návrat v roku 1822, kedy bola aj skutočne pozorovaná.

2P/Encke je krátkoperiodická kométa s dobou obehu okolo Slnka iba 3,3 roka. Obieha po pomerne výrazne natiahnutej elipse s geometrickou excentricitou 0,848. V najbližšom bode od Slnka (perihéllium) sa dostáva do vzdialenosti 0,33 AU. To znamená, že križuje dráhu Merkúra. V najvzdialenejšom bode (aféliu) je od Slnka vzdialená 4,09 AU a dostáva sa tak až za dráhu Marsu (AU = Astronomical Unit alebo astronomická jednotka je stredná vzdialenosť medzi Zemou a Slnkom pričom 1 AU ≈ 150 000 000 km). Jadro tejto kométy má priemer približne 4,8 km.

Enckeho kométa sa v súčasnosti približuje k perihéliu, ktorým prejde 10. marca. Jej predpokladaná zdanlivá magnitúda koncom februára je menej ako 8. To znamená, že v prípade dobrých podmienok by mohla byť v dosahu menších astronomických ďalekohľadov. Na oblohe sa teraz nachádza v súhvezdí Ryby. Nájsť ju tak bude možné nad západným obzorom po západe Slnka. Približovaním sa k perihéliu bude jej jasnosť postupne stúpať. Nanešťastie sa aj stále viac bude približovať k Slnku a podmienky na jej pozorovanie sa tak budú zhoršovať. 4. marca bude približne 18° od Slnka. Najideálnejšie obdobie na jej pozorovanie bude práve koniec februára.

 

 

Poloha kométy na oblohe koncom februára a začiatkom marca.
Poloha kométy na oblohe koncom februára a začiatkom marca.

Zdroj: http://www.cometwatch.co.uk/bright-comets-of-2017/2pencke/

Comments are closed.