Letný výjazd za tmavou oblohou

Ďalšie články

Na návšteve – Planetárium Iziko v Kapskom meste

Toto leto sa v čase od 6. do 15. augusta konalo Valné zhromaždenie Medzinárodnej astronomickej únie – International Astronomical Union General Assembly. Po prvýkrát túto veľkú medzinárodnú konferenciu hostil africký kontinent, konkrétne Kapské mesto. Na zhromaždení boli prítomní aj Slováci. Počas

Čítať viac »

Na návšteve planetária v Padove

Od 1.7.2024 do 5.7.2024 sa v talianskej Padove odohralo najväčšie európske stretnutie astronómov a to výročné stretnutie Európskej astronomickej spoločnosti – European Astronomical Society Annual Meeting 2024. Na sever Talianska pricestovalo vyše 1600 astronómov z celej Európy. Okrem toho bolo počas konferencie pripojených

Čítať viac »

Členovia združenia Slovenské planetáriá sa vo svojom voľnom čase venujú okrem propagácie astronómie aj praktickým astronomickým pozorovaniam. Zúčastňujeme sa aj na socializačných aktivitách, ktoré spájame so zbieraním skúseností s pozorovaním a rozvojom digitálnej astronómie. K takýmto patrilo i víkendové stretnutie v nádhernom prostredí Malých Karpát v blízkosti jaskyne Driny pri Smoleniciach.

V zostave Jarka, Ľubka, Peter, Juraj a Peter sme sa počas víkendu 21. – 23. júla 2023 v rezorte Záruby (www.zaruby.sk) venovali nácviku práce s technikou, čiže rozkladaniu a skladaniu rôznych montáží a teleskopov. Časť slnečného dňa sme využili aj na priame pozorovanie Slnka cez solárne filtre, keďže momentálne je Slnko vysoko aktívne. V ďalekohľade sme videli pôsobivé protuberancie, škvrny a ďalšie úkazy na kotúčiku našej najbližšej hviezdy.

Veľkou výhodou našej skupiny je, že každý z členov združenia má skúsenosti v rozdielnych oblastiach. Niektorí nás obohacujú informáciami zo sveta digitálnej komunikácie, iní zase praktickými radami pri pozorovaní Slnka alebo nočnej oblohy. Takto sme sa mali všetci možnosť zdokonaliť nielen v astronomickom dennom i nočnom pozorovaní, ale aj v oblasti digitálnej a internetovej komunikácie.

Piatkové nočné pozorovanie sme využili na prehliadku hmlovín hlbokého vesmíru, ktoré potešia každého zapáleného astronóma. Obloha nám priala len striedavo, pozorovanie narúšali občasné oblaky, no vydržali sme niekoľko hodín a popri pozorovaní teleskopmi sme sledovali aj prelety Medzinárodnej vesmírnej stanice a ďalších jasných satelitov.

Sobotňajšie skoré popoludnie sme venovali operatívnym aktivitám v rámci združenia, ako je správa webového rozhrania našej stránky, nácvik postupov na publikovanie príspevkov a ďalšie činnosti, ktoré nie sú navonok viditeľné, ale pre fungovanie združenia sú dôležité.

Sobotňajšie večerné pozorovanie patrilo vizuálnej aj fotografickej astronómii. Zapojili sme našu digitálnu astronomickú kameru a testovali sme rôzne parametre snímania. Sami sme v tejto téme ešte začiatočníci, takže sa učíme za pochodu, a stále nám zostáva veľa neistoty najmä pri následnom spracovaní obrazu. Našťastie máme koho požiadať o radu v rozsiahlej komunite astrofotografov, ktorí sú aj našimi kamarátmi.

Patríme medzi astronómov laikov, ktorí aktivity týkajúce sa krásy vesmíru radi kombinujú s aktivitami, ktoré nám umožňuje prekrásna pozemská príroda. Počas poobedňajšieho voľna sme si urobili trojhodinový výlet po okolí. Z Rezortu Záruby sme sa po žltej značke vybrali na sever smerom k Vlčiarni, kde sme zabočili na východ. Pokračovali sme po modrej turistickej značke cez Hlbočiansku dolinu až takmer do Smoleníc. V Hlbočianskej doline sme sa tešili na jediný známy vodopád v Malých Karpatoch. Ako sme sa však z informačných tabúľ dozvedeli, občasný vodopád vzniká pri topení snehu alebo po prívalových dažďoch. Obdivovať vodopád sa teda vrátime, keď nebude vládnuť vytrvalé sucho.

Neboli by sme to však my, keby sme sa nám nestalo čosi dobrodružnejšie. Na neplánovanej skratke sme sa predierali starým zarasteným chodníkom a preberali sme témy „zo života“.  Nasmiali sme sa do sýtosti. Keď sa nám opäť podarilo dostať sa na zelenú turistickú trasu, vyšliapali sme si „stupák“ masívu Driny, kde nás čakal prekrásny výhľad na Malé Karpaty. Pokochali sme sa a prudkým klesaním sme došli až k vstupu do Jaskyne Driny. Odtiaľ to bolo len kúsok späť do našej chatky v Rezorte Záruby.

Pokrytie signálom sme nemali prakticky celé tri dni a internetový signál wifi v rámci rezortu bol len v okolí spoločenskej budovy. Manažment rezortu bol však ochotný a snažil sa vyhovieť všetkým našim požiadavkám, takže sme aj bez trvalého online pripojenia prežili plnohodnotný víkend.

Nočná obloha v areáli rezortu bola na pozorovanie dostatočne tmavá, hoci v zovretí hôr je obzor značne zúžený. Lokalita, ktorá sa nachádza asi jednu hodinu autom od Bratislavy, je pre astronómov amatérov na pozorovanie oblohy vhodná a radi ju opäť využijeme na naše výjazdy za nočnou oblohou.

Ľubka Hujsová