Na návšteve – Planetárium Iziko v Kapskom meste

Ďalšie články

Na návšteve planetária v Padove

Od 1.7.2024 do 5.7.2024 sa v talianskej Padove odohralo najväčšie európske stretnutie astronómov a to výročné stretnutie Európskej astronomickej spoločnosti – European Astronomical Society Annual Meeting 2024. Na sever Talianska pricestovalo vyše 1600 astronómov z celej Európy. Okrem toho bolo počas konferencie pripojených

Čítať viac »

Vysokohorská hvezdáreň a planetárium vo Wyomingu

Horské mestečko Jackson Hole v štáte Wyoming je známe lyžiarske stredisko, možno porovnateľné s centrami vo švajčiarskych Alpách. Na vrchole hory Snow King nad mestečkom prevádzkovateľ lanovky a horskej chaty na deň detí otvoril nezvyčajnú hvezdáreň s planetáriom. Slávnostné otvorenie

Čítať viac »

Toto leto sa v čase od 6. do 15. augusta konalo Valné zhromaždenie Medzinárodnej astronomickej únie – International Astronomical Union General Assembly. Po prvýkrát túto veľkú medzinárodnú konferenciu hostil africký kontinent, konkrétne Kapské mesto. Na zhromaždení boli prítomní aj Slováci.

Počas návštevy Kapského mesta sme využili príležitosť a rozhodli sme sa navštíviť aj miestne planetárium Iziko Planetarium and Digital Dome. To sa nachádza na Queen Victoria Street 25 prakticky v samotnom centre mesta a je súčasťou inštitúcie Juhoafrické múzeá Iziko (Iziko Museums of South Africa) spravujúcej 11 múzeí po celom Kapskom meste. Samotná budova planetária je spojená s budovou prírodovedného múzea Juhoafrického múzea Iziko (The Iziko South African Museum). Toto bolo založené ešte v roku 1825 a onedlho tak oslávi 200 rokov. Do súčasných priestorov v zahradách Company´s Garden sa presťahovalo v roku 1897.

Pohľad na vstupnú halu The Iziko South African Museum

Program v planetáriu je tak možné spojiť s prehliadkou aj samotného prírodovedného múzea. Na stránkach planetária sme sa vopred informovali o harmonograme ponúkaných premietaní. Počas pracovného týždňa je prevažná časť denného programu alokovaná školským skupinám s jedným premietaním pre verejnosť v poobedných hodinách. Pondelok je vyhradený na vedecký výskum pracovníkov. Planetárium sa aktívne podieľa na výskume napr. v oblasti vizualizácie. Pre verejnosť je otvorené predovšetkým počas víkendov od rána do poobedia s posledným premietaním o druhej hodine. Treba si uvedomiť, že na návštevu sme prišli v období, keď je na južnej pologuli zima a Slnko zapadá pomerne skoro. Podľa toho sú aj upravené otváracie hodiny verejných inštitúcií.

Lístky do planetária je potrebné si zakúpiť online na stránke múzea. Lístok na jedno premietanie pre nerezidenta vychádza 100 juhoafrických randov, čo v prepočte predstavuje 5 eur. Vytipovali sme si premietaný film We are Stars tesne pred obedom. Tento film je určený predovšetkým pre mladšie publikum. Musíme však uznať, že je veľmi pútavo spracovaný a aj zrelší divák si z neho môže veľa odniesť.

Premietane v planetáriu sme, prirodzene, spojili s návštevou samotného múzea. Vstup doň stojí pre nerezidentov 60 juhoafrických randov, čo predstavuje 3 eurá. Postupne sme si tak prešli viacero bohatých expozícií venovaných histórii vývoja človeka a s tým spojených vykopávok na území Afriky, ľudskosti, podmorskému svetu alebo africkej faune. Postupne sme sa dopracovali až k samotnému planetáriu.

Pred samotným vstupom do kupoly planetária je umiestnená menšia astronomická expozícia. Jej súčasťou je napríklad veľký železný meteorit, schémy nášho umiestnenia v Slnečnej sústave, blízkom hviezdnom okolí až postupne v našej Galaxii, alebo aj tradičný interaktívny model znázorňujúci zakrivenie priestoru spôsobované hmotnými objektmi. 

Pohľad na Iziko Planetarium zvonka

Planetárium bolo založené v roku 1987. Samotná technológia planetária bolo v roku 2017 modernizovaná po 30-tich rokoch od svojho založenia z analógovej na digitálnu, čo mu umožňuje premietať širokú paletu full-dome programov v rozlíšení 8K. Celková výška investície sa pohybovala vo výške viac ako 2 milióny eur. Po digitalizácii sa môže planetárium tešiť z návštevnosti približne 100 000 ľudí ročne. Je tak dôležitou inštitúciou zvyšujúcou vzdelanosť a kultúrnosť vo svojom okolí. V súčasnosti by malo byť najmodernejším planetáriom na africkom kontinente.

Usadili sme sa do pohodlných čiastočne polohovateľných stoličiek a užili si program. Po programe sme sa domácich lektorov pýtali na detailnejšie informácie o planetáriu. To je vybavené 144 miestami na sedenie a jeho kupola má priemer 15,2 m. To sú parametre, ktoré by boli vhodné napríklad aj pre budúce planetárium v Bratislave. Mierne nás sklamalo, že v ponuke programov nie je aj výklad lektora spojený so zoznamovaním sa s nočnou oblohou, ale len samotné filmy.  Dozvedeli sme sa však, že o planetárium je veľký záujem, čo nás veľmi teší. Do ďalších rokov prajeme kolegom veľa spokojných návštevníkov a nadšencov pre vesmír.

Pohľad na premietaciu plochu planetária

Odkaz na stránku planetária: https://www.iziko.org.za/museums/planetarium/

                                                                                               Mgr. Patrik Čechvala, PhD.

Fyzikálny ústav, AV ČR, v. v. i.