Nové technológie aj netradičná architektúra

Ďalšie články

Vo svete planetárií sa stále niečo deje. Neprejde ani mesiac, aby médiami neprebehla informácia o novom planetáriu, alebo rekonštrukcii už existujúceho. Radi by sme preto na našich stránkach prinášali informácie nielen o našich planetáriách, ale aj o tých v zahraničí. Na nasledujúcich riadkoch si povieme bližšie o štyroch nových planetáriách, ktoré nedávno pribudli v Nemecku.

 

Zeiss Heidelberg (2017)

Priemer kupoly: 12 m
Kapacita: 101 miest
Sklon: 30°

Planetárium bolo vybudované v areáli observatória na kopci nad starým univerzitným mestom Heidelberg. Observatórium je v správe Haus der Astronomie – Max Planck Institut Klaus Tschira Auditorium.
Projekčná technológia je od domácej firmy Zeiss Velvet Quinto : Velvet 4+1, na ktorej je inštalovaný digitálny systém SCISS so softwarom Uniview.

Interiér planetária v Heidelbergu
Interiér planetária v Heidelbergu
Architekten Bernhardt+Partner, Planetarium Heidelberg
Architekten Bernhardt+Partner, Planetarium Heidelberg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ESO Supernova (2018)

Priemer kupoly: 14 m
Kapacita: 109 miest
Sklon: 25°
Rozlíšenie: 4,5 K

ESO Supernova planetárium a návštevné centrum je astronomické centrum nachádzajúce sa v centrále Európskeho južného obervatória (ESO) v meste Garching pri Mníchove. Planetárium ponúkne návštevníkom výstavy, prehliadky a vedecké šou, ktoré obsahujú pozorovania z teleskopov európskeho južného observatória.
Projekčná techológia je, podobne ako pri heidelberskom planetáriu, od firmy Zeiss Velvet Quinto, má však odlišný digitálny systém od firmy Evans & Sutherland: Digistar 6, avšak s rovnakým softwérom Uniview.

Otvorenie planetária ESO Supernova
Poster vytvorený pri príležitosti otvorenia planetária v apríli 2018.
ESO Supernova planetárium
Obrázok zobrazuje prierez celým objektom: vpravo planetárium s konferenčnými miestnosťami, vľavo priestor pre špeciálne výstavy ESO a partnerov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Galileum Solingen (2018)

Priemer kupoly: 12 m
Kapacita: 90 miest
Sklon: 5°
Rozlíšenie: 4 K

Futuristicky pôsobiace planetárium v meste Solingen na západe nemecka je vybudované v starých 26 metrov vysokých zásobníkoch plynu. Po planetáriu v Rejkjavíku, kde na vybudovanie planetária využili staré zásobníky horúcej vody, je to druhý príklad, ako prakticky sa dá recyklovať nevyužívaná industriálna architektúra.
Vo svojich útrobách má inštalovaný optický systém Goto Inc.: GSS Chronos II Hybrid skombinovaný s digitálnym systémom od firmy RSA Cosmos: InSpaceSystem 6C. Softvér SkyExplorer 4 je inštalovaný na video systéme Sony : GTZ280 (1+1) + Goto lenses.

Staré zásobníky na plyn v Solingene
Staré zásobníky na plyn v Solingene
Planetárium Solingen
Nové planetárium Solingen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Experimenta Heilbronn (2019)

Priemer kupoly: 21,5 m
Kapacita: 150 miest
Sklon: 20°
Rozlíšenie: 8 K

Najfascinujúcejšie, čo sa týka veľkosti aj výkonu, je v tomto prehľade planetárium v meste Heilbronn, ktoré bude otvorené v roku 2019. Svojím priemerom takmer 22 metrov sa radí medzi najväčšie planetária na svete. Po dokončení budú predstavenia na digitálnom systéme SCISS: Colorspace so softvérom SCISS Uniview privádzať do nemého úžasu rekordným rozlíšením 8 K.

Moderná architektúra planetáriá dotvára námestie
Moderná architektúra planetáriá vhodne dotvára nové námestie
Interiér planetária v Heilbronne
Interiér planetária v Heilbronne