nov 25

Planetárium na výletnej lodi

Nová loď spoločnosti Viking Cruises má vo svojich útrobách jednu nezvyčajnú atrakciu: high-tech planetárium.

Loď Orion spoločnosti Viking cruises
Loď Orion spoločnosti Viking cruises

Sála s 26 pohodlnými kreslami je na lodi Viking Orion, ktorá má kapacitu 930 pasažierov. Loď nie je úplne nová, rekonštruovali ju jeden rok a planetárium bolo navrhnuté dodatočne, nakoľko pôvodne nebolo jej súčasťou. Sála sa nachádza na druhej úrovni v tzy. Explorers lounge, s fotkami astronautov a rôznych vesmírnych misií.
V planetáriu je inštalovaná technológia so 7K rozlíšením, čím sa radí k špičke medzi modernými planetáriami. Orion je len druhou výletnou loďou s planetáriom. Tou prvou bola pred 14 rokmi Queen Mary 2 spoločnosti Cunard lines.

Predstavitelia spoločnosti Viking nepotvrdili, či planetárium bude inštalovať aj do ďalších svojich lodí. Najprv ho chcú ako pilot otestovať na lodi Orion a neskôr sa ukáže, či bude mať opodstatnenie aj na ďalších 11 lodiach, ktoré spoločnosť plánuje postaviť do roku 2027.

Planetárium, ako každú inú atrakciu na lodi, spoločnosť považuje za unikátny kúsok umenia, ktoré od seba jednotlivé lode odlišuje. Umenie je jediná vec, ktorá každú loď vo flotile Viking odlišuje. Trasy Orionu sú navrhnuté pre cestovateľa s duchom objaviteľa. Na lodi bude pôsobiť lektor – astronóm, ktorý poskytne odborný výklad nielen v planetáriu, ale aj pri dvoch teleskopoch na palube, ktoré majú digitálne stabilizačné zariadenie na elimináciu vybrácií a pohybu lode. Pohľad do teleskopu na oceáne ďaleko od ludských sídel so svetelným smogom bude určite tiež veľkým zážitkom pre pasažierov Orionu.

pw

Comments are closed.