dec 10

Planetárium v Aténach s novou technológiou

Planetárium sa nachádza na Syngrou avenue 387, Palaio Faliron

Modernizáciu svojho planetária najnovšieoznámili oznámili aj grécke Atény. Riaditeľ Planetária nadácie Eugenides, Dr.Manos Kitsonas, predstavil nový systém, ktorý je zložený zo šiestich Barco F90-W13 projektorov s revolučnou technológiou založenou na laserovo-fosforovom svetle. Výsledok je skutočne pôsobivý. Projektory dokážu dosiahnúť vyššiu svetelnosť (>13 tis. lumenov) a úžasnú farebnosť, pri súčasnom zachovaní vynikajúceho kontrastu.

Planetárium nadácie Eugenides je jedným z prvých na svete, kde sa tento projekčný systém inštaluje. Jediným dodávateľom je spoločnosť Sky-Skan Inc, ktorá je najväčším dodávateľom technológií do planetárií na svete. Jedná sa už o tretiu generáciu projekčnej technológie, ktorá je v aténskom planetáriu inštalovaná od jeho otvorenia v roku 2003.

Planetárium v Aténach sa teší mimoriadnej popularite. V roku 2016 vo svojich priestoroch privítalo viac ako 250 000 návštevníkov všetkých vekových kategórií, ktorí mali možnosť vybrať si z 11 rôznych zábavnych, alebo vzdelávacích programov. Programová skladba je skutočne pestrá. Pokrýva najnovšie poznatky v oblastiach od astronómie a astrofyziky, cez astrobiológiu a objavovanie vesmíru až po výchovné programy v oblasti ochrany životného prostredia. Niektoré predstavenia sú v pôvodnom znení v angilckom jazyku, hoci väčšina je predabovaná do gréčtiny.

 

Interiér planetária pre 280 návštevnikov

Comments are closed.