Reprezentovali sme slovenské planetáriá na kongrese IPS v Berlíne

Ďalšie články

Na návšteve – Planetárium Iziko v Kapskom meste

Toto leto sa v čase od 6. do 15. augusta konalo Valné zhromaždenie Medzinárodnej astronomickej únie – International Astronomical Union General Assembly. Po prvýkrát túto veľkú medzinárodnú konferenciu hostil africký kontinent, konkrétne Kapské mesto. Na zhromaždení boli prítomní aj Slováci. Počas

Čítať viac »

Na návšteve planetária v Padove

Od 1.7.2024 do 5.7.2024 sa v talianskej Padove odohralo najväčšie európske stretnutie astronómov a to výročné stretnutie Európskej astronomickej spoločnosti – European Astronomical Society Annual Meeting 2024. Na sever Talianska pricestovalo vyše 1600 astronómov z celej Európy. Okrem toho bolo počas konferencie pripojených

Čítať viac »

Vysokohorská hvezdáreň a planetárium vo Wyomingu

Horské mestečko Jackson Hole v štáte Wyoming je známe lyžiarske stredisko, možno porovnateľné s centrami vo švajčiarskych Alpách. Na vrchole hory Snow King nad mestečkom prevádzkovateľ lanovky a horskej chaty na deň detí otvoril nezvyčajnú hvezdáreň s planetáriom. Slávnostné otvorenie

Čítať viac »
Združenie Slovenské planetáriá je členom Svetovej asociácie planetárií (IPS), ktorá okrem iných aktivít organizuje každý druhý rok svetový kongres planetárií. Tentoraz sa konal v Berlíne v čase od 21. do 25. júla 2024, a ako je zvykom, hlavnému programu predchádzali aj pridružené podujatia o týždeň skôr v Berlíne aj v Jene.
Peter Volek a Juraj Kubica na kongrese IPS 2024
Za Slovensko sa podujatia zúčastnili delegáti zo združenia Slovenské planetáriá a tiež kolegovia z planetárií z Hurbanova, z Hlohovca a zo Žiaru nad Hronom. V rámci programu Peter Volek a Juraj Kubica predstavili históriu minulých takmer 80 rokov pokusov o výstavbu planetária v Bratislave a analýzu faktorov, ktoré sú potrebné na úspešnú realizáciu projektu. Náš príspevok vyvolal značný záujem kolegov zo sveta, ktorí s nami diskutovali o rôznych aspektoch od architektonického a prevádzkového usporiadania až po spoločenské a hospodárske politiky vo verejnom priestore. Nadviazali sme spoluprácu s viacerými skupinami, ktoré buď len nedávno zrealizovali výstavbu planetária (napr. Halle v Nemecku) alebo intenzívne pracujú na príprave projektu a majú záujem o porovnanie svojich východísk a analýz s našim projektom pre Bratislavu. V nasledujúcich mesiacoch budeme mať intenzívnu komunikáciu s viac než tuctom nových partnerov.
Komunita planetárií je veľmi priateľská a zomknutá, takže sa navzájom poznajú dlhoroční pracovníci z celého sveta a nováčikov v odbore prijímajú s veľkou podporou. V rámci programu sekretariát IPS predstavil viacero programov na podporu nových talentov a na výmenu skúseností medzi skúsenými a začínajúcimi profesionálmi. Veľmi cenné sú však aj neformálne diskusie a priateľstvá, ktoré sa nadväzujú počas prestávok medzi oficiálnymi časťami programu.
Prirodzene bola významná časť programu v kupole veľkého planetária (Zeiss-Großplanetarium | Stiftung Planetarium Berlin), kde distribútori premietali ponuku najnovších programov, alebo diskutovali o praktických návodoch na tvorbu efektívneho programu. Dodávatelia technológií pre planetáriá však využili priestor veľkej expozičnej arény a postavili tri relatívne veľké mobilné planetáriá (každé s iným konštrukčným systémom), ktoré boli neustále vyťažené projekciou nových programov. Vo výstavnej aréne bolo aj viacero rôznych menších kupoliek, aby výrobcovia demonštrovali kvality svojich projektorov, ovládacích systémov, ozvučenia, osvetlenia, projekčných kupol, sedačiek a iných technológií. Veľkú pozornosť zožal nastupujúci trend svetelných stien LED, ktoré pravdepodobne v budúcnosti nadobro nahradia projekciu na kupolu. O novej LED kupole podrobne referovali aj kolegovia z Prahy, kde prebieha kompletná prerábka historickej sály. Len stručne zmienime, že hlavnými výzvami je enormná hmotnosť (stará kupola vážila 4 tony a nová 40 ton) aj podstatne vyššia energetická náročnosť.
Súčasťou programu bola aj návšteva historickej hvezdárne Archenhold (Archenhold-Sternwarte | Stiftung Planetarium Berlin) v parku Treptow, ktorá je vybavená dodnes najväčším pohyblivým šošovkovým teleskopom na svete. Tento ďalekohľad sa už dlhodobo nevyužíva na aktívne astronomické pozorovania, ale pri príležitosti nášho kongresu sa pracovníkom hvezdárne podarilo prístroj sprevádzkovať a poskytnúť nám možnosť sa ním dívať na oblohu, spolu s ďalšími menšími ďalekohľadmi v areáli hvezdárne. V prednáškovej sále tu Albert Einstein predstavil svoju všeobecnú teóriu relativity v roku 1915.
Mimochodom, astronómia v Berlíne je poznačená dedičstvom rozdeleného mesta. V bývalom východnom Berlíne sa nachádza historická hvezdáreň aj relatívne moderné Veľké planetárium z roku 1987. V západnom Berlíne je zo 60. rokov samostatné planetárium, a v jeho blízkosti aj hvezdáreň. Všetky tieto zariadenia spravuje jedna nadácia (About us | Stiftung Planetarium Berlin), ktorá zamestnáva astronómov a ostatných profesionálov a organizuje ich využitie pre verejnosť.
Medzinárodná asociácia planetárií organizuje svetový kongres planetárií obvykle každý druhý rok. Avšak tentoraz sa stretnutie odborníkov konalo po vynútenej prestávke od roku 2018 (v Toulouse), keď boli minulé zasadnutia presunuté do online priestoru. Všeobecné nadšenie účastníkov bolo zreteľné a rovnako bolo citeľné aj odhodlanie japonského prípravného tímu, ktorý nám predstavil pozvánku na budúci kongres v júni 2026 v japonskom meste Fukuoka.
Z kongresu sme nazbierali veľké množstvo praktických informácií o najnovšom vývoji technológií, o praktických skúsenostiach z prevádzky v iných planetáriách, ale najmä sme upevnili naše dobré vzťahy a nadviazali nové kontakty s odborníkmi z celého sveta. Budeme pracovať na tom, aby sme tieto skúsenosti a informácie využili v prospech rozvoja všetkých planetárií na Slovensku – a aby sme zlepšili dostupnosť a kvalitu popularizácie astronómie na Slovensku. Základným cieľom nášho združenia je podpora popularizácie astronómie a prírodných vied pre všetkých občanov na Slovensku.