feb 10

STARMAN naživo vo vesmíre.

V utorok 6. februára 2018 sa spoločnosti SpaceX podaril ďalší husársky kúsok. Do vesmíru vyletela najsilnejšia nosná raketa Falcon Heavy. Jej nosnosť užitočného nákladu je až 64 ton. Túto nosnosť zabezpečuje 27 motorov, ktoré dokážu vyvinúť ťah ekvivalentný ťahu 18 legendárnych lietadiel Boeing 747. Uvedený náklad je raketa schopná vyniesť na nízku orbitu Zeme. V prípade letu na planétu Mars by užitočný náklad mohol mať 17 ton. Raketa má 2 stupne, výšku 70 metrov a hmotnosť 1420 ton.

V podstate hladký štart rakety zatienila len jedna porucha pristávania jedného z modulov prvého stupňa na plošine v Atlantickom oceáne. Zvyšné dva moduly prvého stupňa úspešne pristáli na Myse Canaveral. Pri tomto skúšobnom lete „užitočný“ náklad tvoril elektromobil TESLA Roadster. V automobile je figurína vodiča a kamery prenášajúce live video z obežnej dráhy automobilu. Automobil bol navedený na heliocentrickú obežnú dráhu, ktorá sa odlišuje od pôvodne plánovanej dráhy kvôli chybe pri iniciácii posledného stupňa pri vypustení nákladu. Podľa odhadov bude automobil na obežnej dráhu 400 miliónov rokov až 1 miliardu rokov. Dráha bude siahať až za dráhu Marsu. Prvýkrát sa do najvzialenejšieho bodu dráhy dostne už tento rok.

Štart Falcon Heavy posunul plánovanú misiu ľudí na Mars o kus vpred. Kedže išlo o test štartu tohto typu rakety, nebol náklad vynesený na obežnú dráhu žiadny vedecký ani iný seriózny projekt. Elon Musk, stojaci za všetkými týmito projektami, túto príležitosť využil na zviditeľnenie svojej značky elektromobilov, čo je vtipný nápad, ale táto príležitosť mohla byť využitá aj lepšie. Napríklad na vynesenie iných trebárs aj študentských projektov. Snáď nabudúce.

Pozrite si krátky dokument o rakete falcon Heavy

Živý prenos – STARMAN v TESLA ROADSTER vo vesmíre

Záznam STARMANA vo vemíre
PEV

Comments are closed.