Vyhľadať
Close this search box.

STARMAN naživo vo vesmíre

Ďalšie články

Na návšteve planetária v Padove

Od 1.7.2024 do 5.7.2024 sa v talianskej Padove odohralo najväčšie európske stretnutie astronómov a to výročné stretnutie Európskej astronomickej spoločnosti – European Astronomical Society Annual Meeting 2024. Na sever Talianska pricestovalo vyše 1600 astronómov z celej Európy. Okrem toho bolo počas konferencie pripojených

Čítať viac »

Vysokohorská hvezdáreň a planetárium vo Wyomingu

Horské mestečko Jackson Hole v štáte Wyoming je známe lyžiarske stredisko, možno porovnateľné s centrami vo švajčiarskych Alpách. Na vrchole hory Snow King nad mestečkom prevádzkovateľ lanovky a horskej chaty na deň detí otvoril nezvyčajnú hvezdáreň s planetáriom. Slávnostné otvorenie

Čítať viac »

V utorok 6. februára 2018 sa spoločnosti SpaceX podaril ďalší husársky kúsok. Do vesmíru vyletela najsilnejšia nosná raketa Falcon Heavy. Jej nosnosť užitočného nákladu je až 64 ton na nízku obežnú dráhu Zeme. Túto nosnosť zabezpečuje 27 motorov, ktoré dokážu vyvinúť ťah ekvivalentný ťahu 18 lietadiel Boeing 747. V prípade letu na Mars by užitočný náklad dosahoval stále úctyhodných 17 ton. Raketa má 2 stupne, výšku 70 metrov a hmotnosť 1420 ton.

V podstate hladký štart rakety zatienila len porucha pristávania centrálneho modulu prvého stupňa na plošine v Atlantickom oceáne. Zvyšné dva moduly prvého stupňa úspešne pristáli na Myse Canaveral. Pri tomto skúšobnom lete “užitočný” náklad tvoril elektromobil TESLA Roadster. V automobile je figurína vodiča a kamery prenášajúce naživo video z vesmírneho letu automobilu. Automobil bol navedený na heliocentrickú obežnú dráhu, ktorá sa odlišuje od pôvodne plánovanej dráhy kvôli chybe pri iniciácii posledného stupňa pri vypustení nákladu. Podľa odhadov bude automobil na obežnej dráhu 400 miliónov rokov až 1 miliardu rokov. Dráha bude siahať až za dráhu Marsu. Prvýkrát sa do najvzdialenejšieho bodu dráhy dostane už tento rok.

Štart rakety Falcon Heavy posunul plánovanú misiu ľudí na Mars o kus vpred. Keďže išlo o prvý testovací štart tohto typu rakety, nebol v nákladovom priestore žiadny vedecký projekt. Elon Musk, stojaci za všetkými týmito projektami, túto príležitosť využil na zviditeľnenie svojej značky elektromobilov, čo je vtipný nápad, ale táto príležitosť mohla byť využitá aj lepšie. Napríklad na vynesenie iných trebárs aj študentských projektov. Snáď nabudúce.

Pozrite si krátky dokument o rakete Falcon Heavy

Živý prenos – STARMAN v TESLA ROADSTER vo vesmíre

Záznam STARMANA vo vemíre
PEV