apr 22

500 minút astronomických zážitkov

Aj keď sa zdá, že sa život vonku dostáva do normálnych koľají, veľa prevádzok je ešte zatvorených a veľká časť občanov trávi čas doma. Čo s ním ?

Vám, všetkým priateľom vesmíru, sme urobili jednu službu. Vyhľadali sme zaujímavé voľne dostupné videá na internete a sústredili odkazy na ne na našej stránke. Sami sme v situácii, kedy vo väčšej miere ako obyčajne zotrvávame doma a hľadáme zaujímavé využitie času pozeraním videí o vesmíre a astronómii. Videí je dnes na internete veľmi veľa, ale ťažšie je nájsť tie, ktoré nám naozaj zabezpečia kvalitný zážitok a niečim nás aj obohatia. Videá sú z rôznych zdrojov a naša stránka pre Vás sústredila odkazy na ne na jednom mieste, aby ste nemuseli tráviť čas vyhľadávaním relevantných výsledkov. Odkaz zo stránky Vás potom presmeruje na zdrojovú stránku, odkiaľ si video môžte pozrieť. Už nemusíte zdĺhavo hľadať zaujímavé video, stačí, keď kliknete na ďalšie video, ktoré ste ešte nevideli.

Väčšina videí je na službe YouTube. Niektoré sú na domovských stránkach tvorcov. YouTube videá síce nie sú v slovenčine, ale dnes temer každé YouTube video poskytuje službu titulkov s automatickým prekladom do slovenského jazyka. Takže ak aj neovládate jazyk videa, titulky môžte mať v slovenčine.

Mnohé z videí sú v takzvanom „fulldome“ formáte. To je formát pre premietanie na ploche planetária (polguľová kopula), takže na YouTube sú to kruhové projekcie. Z tohto pohľadu to nie je ideálny pohľad, ale obsah videí je taký zaujímavý, že sme sa rozhodli ho dať do nášho výberu. Ak si video pozriete na monitore a téma Vás zaujme, môžte sa tešiť na zážitok pozrieť si ho v niektorom z blízkych planetárií po skončení krízových opatrení. Zoznam planetárií na Slovensku je na našej stránke, na ktorej si môžete pozrieť aj ich programy. Návštevu planetária Vám samozrejme vrelo odporúčame. Túto našu iniciatívu so zbierkou videí berte ako „ochutnávku“ zážitkov, na ktoré sa môžte začať tešiť, keď si ich pôjdete pozieť do planetária.

Pri výbere videí nám pomohla Hvezdáreň Partizánske, Hvezdáreň Michalovce,  Fakulta matematiky, fyziky a informatiky  a týždenník Týždeň. Za spoluprácu im ďakujeme.

Prajeme Vám príjemné pozeranie a veríme, že spolu dokážeme kvalitne využiť náš čas, zdržiavaním sa doma a bránením tak šíreniu nebezpečného koronavírusu.

 

Visual Portfolio, Posts & Image Gallery for WordPress

Comments are closed.