Kurz pozorovania pre začiatočníkov

Ďalšie články

Na návšteve – Planetárium Iziko v Kapskom meste

Toto leto sa v čase od 6. do 15. augusta konalo Valné zhromaždenie Medzinárodnej astronomickej únie – International Astronomical Union General Assembly. Po prvýkrát túto veľkú medzinárodnú konferenciu hostil africký kontinent, konkrétne Kapské mesto. Na zhromaždení boli prítomní aj Slováci. Počas

Čítať viac »

Na návšteve planetária v Padove

Od 1.7.2024 do 5.7.2024 sa v talianskej Padove odohralo najväčšie európske stretnutie astronómov a to výročné stretnutie Európskej astronomickej spoločnosti – European Astronomical Society Annual Meeting 2024. Na sever Talianska pricestovalo vyše 1600 astronómov z celej Európy. Okrem toho bolo počas konferencie pripojených

Čítať viac »

Vo štvrtok 14. apríla sa v Progressbare na Michalskej ulici v Bratislave konal 2. kurz pozorovania pre začiatočníkov. Tentokrát sme si okrem ďalekohľadov a príprave na pozorovanie povedali aj niečo o astrofotografii, ktorej sa úspešne venujú amatérski astronómovia aj na Slovensku.
Stars Circle over the Residencia at Cerro Paranal Pri astrofotografii je dôležité si uvedomiť, že Zem je v neustálom pohybe a okolo svojej osi sa otočí za jeden deň. Pre nočné pozorovanie to znamená, že hviezda sa na oblohe za jednu minútu pohne zhruba o 0,5 stupňa. Navyše objekty, ktoré chceme na nočnej oblohe fotiť, vyžarujú alebo odrážajú iba málo svetla, musíme ich preto snímať dlhou expozíciou. Výsledkom takého fotenia bývajú potom krásne fotky nočnej oblohy s dynamickými oblúkmi hviezd obiehajúcich okolo pólu. (vľavo)

Na to, aby sa tento pohyb objektov zamedzil, používame tzv. tracking, co znamená sledovanie vybraného objektu po oblohe počas expozície. 18mhs7vwniwnxjpg Kratšie expozície so širokouhlým objektívom však tiež môžu poskytnúť dostatok svetla aj bez tohto sledovania. Napríklad ako táto 30 sekundová expozícia oblohy s hviezdami s ISO 400 na Canon 5D DSLP 14a f/8 (vpravo).

Na to, aby ste nielen astrofotografiu, ale aj pozorovanie ako také, robili správne, potrebujete dobre poznať nočnú oblohu, kedy a kde vychádzajú Slnko a Mesiac, ktoré súhvezdia sú na oblohe počas rôznych ročných období a ktoré objekty sú na oblohe viditeľné počas danej noci.
To všetko je teraz vďaka technike a internetu oveľa jednoduchšie, ako kedysi. Na následujúcich riadkoch vám prinášame zopár tipov, kde získate potrebné informácie k vašim plánovaným pozorovaniam.

idea

TIP PRE VÁS

Užitočné stránky pre pozorovateľov

http://pocasienahorach.sk/ – je prehľadná predpoveď počasia, kde si môžete vybrať zobrazenie vhodné pre astronómov, čiže najmä informácie o oblačnosti, ci vlhkosti počas noci.

http://clearoutside.com/ – stránka s podrobným plánovacom stavu oblohy, viditeľnosťou objektov a upozornením na zaujímavé úkazy.

http://stellarium.org/sk/ – Stellarium je jeden z najznámejších programov na zobrazenie oblohy, ktorý používajú aj menšie planetáriá na premietanie hviezdnej sféry pre divákov.

  Užitočné aplikácie do mobilov pre pozorovateľov

  • Screen Filter = regulácia podsvietenia displeja vhodné najmä pre mobily a tablety s LED obrazovkami, odfiltruje na nich vyžarovanie, ktoré počas pozorovania najviac oslepuje oci

Užitočný doplnok, ktorý prepojí robotické ovládanie ďalekohľadu s programom v tablete alebo v notebooku a zjednoduší ovládanie aj programovanie teleskopu. Aplikácia je veľmi priateľská a jej používanie intuitívne. Niekoľko snímok rozhrania tejto aplikácie:

skysafary skysafarya skysaf

  • Cosmos Navigator = Bezplatná alternatíva k aplikácii SkySafari, ktorá vyzerá takmer úplne identicky.

cosmos navig cosmos-navigator

  • Mobile Observatory = prehlad diania na oblohe, ale aj plánovací kalendár úkazov

mobs mobileobs

  • Astro Panel = prehľadný plánovač pozorovania, od jasnosti oblohy po východy a západy objektov, oblačnosť atď.

CP6NUOdWUAA4Dt9astropanel

  • Kto má na smartfóne CyanogenMod OS (varianta Androidu), môže v nastaveniach pod LiveDisplay kalibrovať farby a povoliť len červenú. Výsledok jej podobný ako pri Screen Filter

CyanogenModStockAndroid-LiveDisplay