okt 15

Edmonton otvára planetárium po 40 rokoch

Kanadské mesto Edmonton po 40 rokoch opäť otvára vynovené planetárium.

Edmonton je hlavné mesto provincie Alberta, kde v súčasnosti žije milión obyvateľov. Pred 60 rokmi tu žila ešte len štvrtina súčasného počtu obyvateľov, no v roku 1960 tu otvorili prvé planetárium v Kanade nazvané na počesť kráľovnej Alžbety II. Neskôr v blízkosti postavili veľkolepé centrum vedy a techniky Telus, ktoré obsahovalo aj sférickú sálu s planetáriom. Menšie a staršie planetárium nemohlo konkurovať nástupcovi a v 80. rokoch ho zatvorili s výhľadom na budúcu demolíciu.

Otvorenie historického planetária v Edmontone 29. 9. 2023

Po 40 rokoch sa však na magistráte Edmontonu ujala aktivity Shannon Fitzsimmons, riaditeľka pre rozvoj mestských služieb, ktorá presadila plán obnovy planetária Alžbety II. ako mestskej pamätihodnosti.

Mesto zabezpečilo rozpočet 6,6 milióna kanadských dolárov a prebehla citlivá obnova dobových architektonických prvkov aj doplnenia v súlade s modernými štandardmi verejných budov. Základom je však aj naďalej kupola planetária s priemerom 10 metrov, kde sa budú prevažne školské skupiny učiť o tajomstvách vesmíru. Sála sa však dá využívať aj na iné kultúrne programy. Keďže sa planetárium nachádza uprostred parku, predpokladá sa jeho využitie aj pri mestských kultúrnych podujatiach pre verejnosť.

Interiér kupoly s priemerom 10 metrov

Prevádzku objektu prevezme centrum vedy a techniky Telus, pričom priestory bude využívať na svoje stretnutia a na verejné prednášky aj Kanadská kráľovská astronomická spoločnosť.

Panoráma Edmontonu

Mesto Edmonton je rýchlo rastúca metropola pri rieke Saskatchewan, cez ktorú vedie most podobný bratislavskému mostu Apollo. Mesto je v mnohom podobné Bratislave, avšak líši sa v prístupe k popularizácii vedy aj umenia, keďže v Bratislave nemáme žiadne centrum podobné kanadskému Telus, alebo hoci aj Galérii provincie Alberta.

Comments are closed.