aug 3

Filmový festival pre planetáriá

V dnoch 15. – 17. júna 2016 sa konal vo Hvezdárni a planetáriu v Brne filmový festival digitálnych filmov pre odborníkov z planetárií Fulldome Film Festival Brno 2016. Na prehliadke videlo 152 úcastníkov z celého sveta pocas trojdnovej nepretržitej dennej projekcie 66 filmov pre planetáriá v digitálnej kvalite. Celková dlžka premietaných filmov bola 26 hodín a 25 minút. Filmy pochádzali z produkcie tvorcov z celého sveta. Zástupcovia produkcií a planetárií si tak mohli porovnat rôzne žánre a dramaturgie na rôzne témy – vesmírne telesá, fyzikálne princípy vesmíru, dinosaury, filmy pre deti alebo vizuálno-hudobné programy. Pocas prehliadok filmov diváci priebežne hodnotili filmy svojimi hlasmi v ankete a vybrali tak najlepší film podla diváckej ankety.

DSC_0044

Cenu divákov získal film „Solar Superstorms“ (Solárne super búrky) z koprodukcie Spitz Creative Media, NCSA Advanced Visualization Lab a Thomas Lucas Productions, v spolupráci s Fiske Planetarium pri Univerzite v Coloráde, Boulder. Film úžasným spôsobom ukazuje procesy v Slnku a doslova vtiahne diváka do najhorúcejšieho jadra našej materskej hviezdy.

Cenu najlepšej vzdelávacej produkcie sponzorovanú fondom medzinárodnej asociácie planetárii IPS-Eugenides vyhral film „The man from the 9 dimensions“ (Muž z deviatej dimezie) od produkcnej skupiny Národného múzea nových vied a inovácií (Miraikan). Film sa zaoberá najkomplexnejšími a hlbavými otázkami o nás samotných, vesmíre a „teórie všetkého“.

Pre cenu riaditela Hvezdárne a planetária Brno bol vybraný ako vítazný film „Incoming!“ (Prichádzajú). V pútavej forme sa divák v strhujúcich scénach preženie v honbe za asteroidami a dozvie sa najnovšie vedecké poznatky o týchto telesách. Film je z produkcie Akadémie vied Kalifornie (USA).

Festival pre odbornú verejnost sa konal v priebehu stredy, štvrtka a piatka. V sobotu a nedelu otvorilo brnenské planetárium dvere širokej verejnosti a predviedlo výber filmov z festivalu. Obyvatelia moravskej metropoly tak mali možnost vidiet, to co im iné mestá môžu len ticho závidiet. Viac filmov z festivalu nájdete tu.

PEV

Comments are closed.