jún 13

Fulldome Festival Brno 2017

V dňoch 7.-9. júna 2017 sa vo Hvezdárni a planetáriu Brno konal 3.ročník Fulldome festivalu Brno. Ide o filmový festival digitálnych projekcíí a filmov v špeciálnom formáte pre planetáriá. Festivalu sa zúčastnilo 123 účastníkov zo širšej odbornej verejnosti celého sveta, kde si účastníci počas troch dní urobili prehľad o najnovších digitálnych programoch  na trhu týchto titulov.

V rámci festivalu každý divák po projekcii hlasoval o kvalite programov, ktoré práve videl. Týmto spôsobom diváci vybrali víťazný program o Cenu diváka. Vyhral tak program „The Secrets of Gravity – in the footsteps of Albert Einstein“ od autora Dr. Peter Popp, Softmachine Immersive Productions GmbH.

V ďalších dvoch kategóriách – Cena riaditeľa Hvězdárny a planetária Brno a Najlepší film – vybrali víťaza odborníci. Nimi boli v prvom prípade riaditeľ brnenského planetária a hvezdárne Mgr. Jiří Dušek, PhD, v druhom trojčlenná medzinárodná porota v zložení Petr Horálek, ESO Photo Ambassador, Marc Moutin z Cite de La Space, organizátor IPS Konferencie planetárií sveta v roku 2018, a Ryan Wyatt z California Academy of Sciences.

Cenu riaditeľa získal film „Faster than Light! The Dream of Interstellar Flight“ v koprodukcii Spitz Creative Media, Mirage3D a Thomas Lucas Productions, Inc. Ukážku si môžete prezrieť na portáli Vimeo tu Faster Than Light Trailer .

Cenu odbornej poroty získal ako najlepší film festivalu film „Hello Earth“ v produkcii Copernicus Science Centre, Heavens of Copernicus Planetarium.

 

Za naše občianske združenie sa festivalu zúčastnili 4 členovia – Tomáš Vorobjov, Peter Bartek, Juraj Kubica a Peter Volek, ktorí zhodnotili festival ako veľmi dobre pripravený a so skvelým obsahom. Okrem našich členov naše združenie zabezpečilo a zafinancovalo účasť aj dvom astronomickým odborníkom z Bratislavy a Partizánskeho. V tejto aktivite by sme radi pokračovali aj v budúcnosti. Tešíme sa na stretnutie v Brne o rok.

Ďakujeme Vám organizátori festivalu, menovite pánovi riaditeľovi Jiřímu Dušekovi z Brna!

 

PEV

Prezrite si fotografie pre priblíženie otvorenej a priateľskej atmosféry festivalu.

Comments are closed.