feb 5

Kozmické sondy v roku 2017

V roku 2017 nás čaká viacero zaujímavých vesmírnych misií. Prečítajte si článok o tých najvýznamnejších, ktoré sa pripravujú alebo majú už aj naplánovaný presný dátum štartu.

1. Veľké finále sondy Cassini

Sonda Cassini, ktorá je na orbite Saturnu od júla 2004, predvedie smrteľný skok do hustej atmosféry tohto plynného obra 15. septembra. Tento samovražedný ponor ukončí poslednú fázu misie Cassini pozostávajúcej z 22 obehov medzi Saturnom a jeho vnútorným okrajom prstenca. Prvý z týchto preletov sa uskutoční 22. apríla.

Misia Cassini-Huygens, ktorí stála viac ako 3 miliardy eúr a je spoločným projektom NASA, ESA a ISA (Talianska vesmírna agentúra), začala v októbri 1997. Misia pozostávala z dvoch častí, materskej sondy Cassini a modulu Huygens, ktorý pristál na saturnovom najväčšom mesiaci Titan v januári 2005. (odkaz na článok o Titane)

Cassini pokračoval v misii na orbite Saturnu štúdiom jeho prstenca a mesiacov, ktorých má spolu 53, najviac spomedzi planét Slnečnej sústavy. K najväčším objavom sondy patria objavenie uhľovodíkových jazier na mesiaci Titan a gejzírov ľadovej vody na južnom póle mesiaca Enceladus. Oceán pod ľadom na mesiaci Enceladus (Video)

Misia bola navrhnutá tak, aby nedošlo ku kontaminácii Titanu a Enceladu mikroorganizmami zo Zeme. Oba mesiace totiž majú na, resp.pod svojím povrchom, podmienky vhodné pre život.

Jazero na saturnovom mesiaci Titan
Jazero na saturnovom mesiaci Titan. Autá na LPG/CNG pohon by s tankovaním na Titane nemali žiadny problém. 🙂

2. Misia Dawn sa blíži ku koncu

Sonda Dawn sa tiež blíži k svojmu koncu, aj keď to nebude taký dramatický koniec ako v prípade Cassini.

Sonda Dawn, ktorá stála rozpočet NASA 467 miliónov dolárov, vyštartovala zo Zeme v septembri 2007. Jej cieľom boli dva najväčšie objekty pásu asteroidov medzi Marsom a Jupiterom, planétka Vesta a Ceres. Od júla 2011 do septembra 2012 krúžila okolo Vesty a v marci 2015 sa priblížila k planétke Ceres. Stala sa tak prvou sondou, ktorá obiehala počas svojej misie okolo dvoch objektov.

Pozorovania tejto sondy odhalili veľa o suchej a kamennej Veste a o ľadovej Ceres. Nasnímala slávne záhadné biele body v niekoľkých kráteroch na Cerere a priniesla dôkaz o tom, že ľad sa objavuje na asteroidoch celkom bežne.

Dawn je potom, čo splnila svoj primárny ciel v júni 2016, na predĺženej misii. Palivo sondy je už na minime a niekedy v priebehu tohto roku sa jej minie úplne. Sonda potom ostane navždy na orbite Cerery ako jej umelý satelit.

Dawn objavil zvláštne body na povrchu planétky Ceres.
Dawn objavila zvláštne body na povrchu planétky Ceres, ktoré vedci nevedeli dlho vysvetliť.

3. Súkromné mesačné závody v cieľovej rovinke

V tomto roku sa dozvieme meno víťaza 30 miliónov dolárov v súťaži Google Lunar X Prize (GLXP) o prvú súkromnú misiu na Mesiac, ktorú vyhlásila spoločnosť Google.

Spoločnosť ponúka 20 miliónov dolárov tímu, ktorý vyšle sondu na Mesiac, prejde po jej povrchu minimálne 500 metrov a pošle na Zem snímky a video vo vysokom rozlíšení.  Ďalších 5 miliónov dolárov dostane druhý tím a zvyšných 5 miliónov je určených pre tím,  ktorý objaví na Mesiaci vodný ľad.

Termín na dosiahnutie týchto cieľov je do konca roku 2017. V hre je zatiaľ 5 tímov: izraelský SpaceIL, Moon Express z USA, indický Team Indus, japonský Hakuto a medzinárodný Synergy Moon.

Google X Prize
Google X Prize je dotovaný 30 miliónmi dolárov.

4. Štart Falcon Heavy

Ak pôjde všetko podľa plánu, na jar alebo v lete pošle spoločnosť SpaceX  prvý krát do vesmíru raketu Falcon Heavy.

Falcon Heavy bude po svojom dokončení najsilnejšou raketou na svete, schopnou dostať na nízku obežnú dráhu Zeme až 60 ton! Pre porovnanie, aktuálne najsilnejšími raketami v prevádzke sú americká Delta IV Heavy, ktorá je schopná vyniesť 31,7 ton a ruský Proton, schopný vyniesť 22,8 ton na nízku dráhu.

Muskove rakety v porovnaní so Saturn 5 – doposiaľ najväčšou nosnou raketou aká bola zostrojená.

5. Modul Dragon pripravený na prvý let

Modul Dragon, kabína, ktorú vyvíja spoločnosť SpaceX, poletí v tomto roku po prvý krát na Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS. (bezpilotný variant modulu)

SpaceX má s NASA uzavretý multimiliónový kontrakt na vývoj vesmírneho taxi. (rovnako tak aj spoločnosť Boeing, ktorá vyvíja kapsulu s názvom CST-100 Starliner). Prvý testovací bezpilotný let Dragon Crew je naplánovaný na november tohto roku.

Prvý pilotovaný let by mal nasledovať v polovici roku 2018, približne v tom istom čase, ako prvý bezpilotný let CST-100 Starliner.

Vesmírné taxi z dieľne Space-X
Vesmírne taxi z dielne Space-X

6. Štart Blue Origin s ľuďmi na palube

Ďalšia súkromná spoločnosť, Washingtonská Blue Origin, sa pokúsi poslať do vesmíru ľudí najneskôr do konca roku 2017.

Predstavitelia spoločnosti Amazon.com, ktorá stojí za Blue Origin a ktorú založil a vedie miliardár Jeff Bezos, potvrdili, že prvý testovací let ich suborbitálneho dopravného prostriedku s názvom New Shepard, sa uskutoční niekedy v tomto roku. Komerčné lety s platiacimi zákazníkmi, pokiaľ bude test úspešný, by mali začať v roku 2018.

New Shepard už dosiahol počas testovania bez posádky suborbitálnu dráhu päť krát medzi novembrom 2015 a októbrom 2016. Všetkých 5 letov bolo uskutočnených s jednou a tou istou raketou, dávajúc tak slovám „znovu použiteľný“ nový rozmer.

7. Vzkriesenie SpaceShipTwo

Aj tento rok sa bude spoločnosť Virgin Galactic snažiť zotaviť a znovu naštartovať svoj projekt po tragickej nehode z októbra 2014, ktorá zabila kopilota Michaela Alsburyho, zranila pilota Peter Siebold a zničila prvé suborbitálne lietadlo spoločnosti, VSS Enterprise.

Virgin odhalila plány na nové lietadlo, známe ako VSS Unity, vo februári minulý rok a následne otestovala v septembri toho istého roku. Testovací let prebehol s pripnutým modulom k materskej lodi, nosiču WhiteKnightTwo.

Prvý voľný let prebehol v decembri s pristátím na dráhe bez motorov, ako klzák. Unity uskutoční ešte niekoľko kĺzavých letov bez zapnutých raketových motorov predtým, ako sa uskutočnia lety so zapnutými motormi. V tejto fáze došlo k spomínanej nehode pred takmer troma rokmi, takže opatrnosť je na mieste.

8. Zásobovací let k čínskej vesmírnej stanici

Prvý zásobovací let k čínskej vesmírnej stanici je naplánovaný na jar tohto roku.

Čína umiestnila na zemskú obežnú dráhu stanicu Tiangong-2 v septembri minulého roka a o mesiac neskôr ju navštívili prví taikonauti. V apríli bude štartovať bezpilotná nákladná loď  Tianzhou-1, ktorá na stanicu dopraví palivo a ďalšie zásoby.  [Tiangong-2: China’s Space Lab for Long Missions (Infographic)]

Všetky aktivity čínskej vesmírnej agentúry sú robené s úmyslom vybudovať na orbitálnej dráhe okolo Zeme plnohodnotnú vesmírnu stanicu so stálou posádkou do roku 2020.

čínska vesmírna stanica
Čínska vesmírna stanica by mala fungovať s trvalou posádkou od roku 2020

9. ISS tento rok navštívia štyri posádky

Astronauti aj tento rok poletia k Medzinárodnej vesmírnej stanici, tak, ako to robia už viac ako 15 rokov. Tento najdrahší technologický projekt, na ktorom sa podieľa viac ako 20 krajín, je trvalo obývaný striedajúcimi sa posádkami od novembra 2000.

V roku 2017 ruská raketa Sojuz dopraví na ISS štyri posádky – 27. marca, 29. mája, 29. septembra a 26 októbra. Posádky na palube ISS sa striedajú v priemere každých 5-6 mesiacov.

10. Nový lovec exoplanét

NASA sa pokúsi na dráhu poslať svoj satelit na hľadanie exoplanét – Transiting Exoplanet Survey Satellite (TESS) niekedy v priebehu tohto roka, najneskôr v decembri, presný termín ešte nie je určený.

TESS bude najbližšie dva roky hľadať planéty obiehajúce okolo iných hviezd takzvanou tranzitnou metódou, teda rovnakou, akou exoplanéty hľadala veľmi úspešná sonda Kepler. (planéta prechádza pred hviezdou, čím sa zníži jej žiarenie). Kepler touto metódou našiel približne dve tretiny z 3500 doposiaľ objavených exoplanét.

Kepler bol počas svojej misie zameraný na viac ako 150 000 vzdialených hviezd, na druhej strane TESS sa zameria na menší počet jasných a blízkych hviezd. Takto bude neskôr možné detailnejšie štúdium objavených planét inými prístrojmi, najmä teleskopom Jamesa Webba, ktorého štart sa pripravuje na rok 2018.

TESS-sonda-NASA
Sonda TESS, dočkáme sa objavenia dvojičky Zeme v našom okolí?

Zoznam podľa stránky Space.com

Comments are closed.