dec 6

Malaga otvorí najväčšie planetárium v Španielsku

Nový vzdelávací priestor by mohol byť otvorený do dvoch rokov a očakáva sa, že ročne privíta až 500 000 návštevníkov.

Obrovský projekt planetária dostal zelenú a do dvoch rokov by sa mohol otvoriť na pobreží Costa del Sol. Pôjde o najväčšie planetárium v Španielsku s priemerom 27 m a 432 miestami na sedenie. Jeho výstavba by mala stáť viac ako 10 miliónov eur.

Mestské zastupiteľstvo na podnet vedca a popularizátora astronómie Alberta Castra Tirada a nadšencov vypísalo veľkú súťaž na architektonické riešenie aj na prevádzkovateľa objektu. Pre planetárium vybrali rozvojové územie medzi letiskom a obchodným domom Ikea. Mestské zastupiteľstvo v Malage napokon po viac ako troch rokoch od udelenia mestského pozemku na výstavbu planetária udelilo stavebné povolenie a uzavrelo zmluvu s realizátorom projektu.

Projekt realizuje konzorcium UTE s licenciou na 37 rokov s ročným licenčným poplatkom 115-tisíc eur za využívanie mestského pozemku s rozlohou 4520 m2. Investícia sa odhaduje na 5,2 mil. eur s realizáciou počas 12 mesiacov.

Prevádzkovateľom planetária je konzorcium, ktoré pozostáva z trojice aktérov. Technológiu planetária dodá nemecká firma SKY-SKAN Europe GmbH, ktorá sa špecializuje na výstavbu planetárií. Stavebnú časť zabezpečuje miestna stavebná firma Gestomer Ingeniería SL a odborným garantom prevádzky bude Alberto Castro Tirado z astronomického spolku v Malage.

Planetárium v ​​Malage bude najväčšie v Španielsku a jedno z najväčších v Európe. Jeho premietacia sála bude mať kapacitu 400 ľudí, priemer sály bude 27 metrov a na mieste bude 116 parkovacích miest. S centrom mesta ho spája mestská hromadná doprava, vrátane linky metra.

Plánované otvorenie na rok 2025

„Planetárium v ​​Malage, vybavené špičkovou technológiou a úžasným priestorovým zvukovým systémom, bude slávnostne otvorené v roku 2025. Očakáva sa, že ročne privíta okolo 500 000 návštevníkov a má byť jednou z nových turistických atrakcií v Malage budúcnosti,“ uviedlo planetárium Malaga. „Táto unikátna lokalita bude mať dve poschodia, z ktorých na jednom budú najinovatívnejšie a najzaujímavejšie výstavy vedy a techniky s osobitným zameraním na interaktívne zážitky,“ dodali. V planetáriu bude aj priestor pre vzdelávacie workshopy o vede a technike pre mladých.

Mesto Malaga

Malaga je hlavné mesto španielskeho regiónu Andalúzia, ktoré je veľkosťou porovnateľné s Bratislavou. Mesto sa profiluje ako centrum rozvoja pokročilých technológií a podporuje spoluprácu firiem a vzdelávacích inštitúcií, pre ktoré vytvára atraktívne prostredie. V Malage sa rozvíja medzinárodný vedecko-technologický kampus, v ktorom pôsobia veľké nadnárodné korporácie aj začínajúce firmy. Príťažlivosť mesta pre ľudí z tvorivého sektora podporuje aj cielené budovanie kultúrnej infraštruktúry, čo ďalej láka turistov.

Zo súťaže sú zaujímavé aj neúspešné návrhy architektov, napríklad tento:

Mesto hostí centrum vedy a techniky Principia s malým planetáriom. Toto centrum bude spolupracovať s novým planetáriom, hoci sa nachádzajú na rôznych miestach mesta.

Zdroje

Comments are closed.