nov 20

Misia Space x Crew-1 na palube vesmírnej lodi Dragon má niekoľko prvenstiev

V utorok 17. novembra o  04:01 UTC, autonómne zakotvil Dragon SpaceX na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) po tom, čo ju Falcon 9 v pondelok vyniesol na obežnú dráhu. V rámci programu Commercial Crew Program astronauti NASA Mike Hopkins, Victor Glover, Shannon Walker a astronaut JAXA Soichi Noguchi prileteli na palube Dragona na svoju prvú polročnú misiu na vesmírnej stanici. Kozmická loď Crew Dragon, ktorú posádka pomenovala „Resilience“ na zvýraznenie odhodlania, ktoré tímy zapojené do misie prejavili, a preukázanie toho, že keď spolupracujeme, neexistuje nijaké obmedzenie v tom, čo môžeme dosiahnuť, sa oddelila od horného stupňa rakety 12 minút po štarte. Prvý stupeň rakety pristál na bezpilotnom lietadle v Atlantickom oceáne deväť a pol minúty po štarte.

Po druhej demonštračnej misii (Demo-2) na začiatku tohto roka NASA certifikovala SpaceX pre operačné misie posádky na vesmírnu stanicu a z nej. Misia Crew-1 je prvou z troch naplánovaných ľudských vesmírnych letov Dragon v priebehu rokov 2020 a 2021.

Návrat ľudských vesmírnych letov do Spojených štátov s jedným z najbezpečnejších a najpokročilejších systémov, aké boli kedy vytvorené, je kľúčovým okamihom pre budúcnosť amerického vesmírneho prieskumu a predstavuje základ pre misie na Mesiac, Mars a ďalej.

Video z prípravy a štartu Crew-1 

Táto misia má niekoľko prvenstiev, medzi ktoré patria:

  • Prvý let komerčného systému certifikovaného NASA určeným na prepravu posádky, ktorý posúva systém z vývoja do pravidelných letov;
  • Prvá medzinárodná štvorčlenná posádka, ktorá vyštartovala na americkej komerčnej kozmickej lodi;
  • Prvýkrát sa veľkosť expedičnej posádky vesmírnej stanice zvýši zo šiestich na sedem členov posádky, čo navýši čas posádky potrebný na výskum;
  • Federálna letecká správa po prvý raz udelila licenciu na spustenie kozmických letov na obežnú dráhu človeka.

Zdroj: NASA / photo Joel Kowsky

Comments are closed.