aug 8

Na Atmosfére sme vytvorili hviezdnu atmosféru

Napísal som pár postrehov z našej návštevy Festivalu Atmosféra v piatok 5. augusta. Na festival nás organizátori pozvali, aby sme pre návštevníkov zorganizovali nočnú prehliadku oblohy s výkladom. Podľa pôvodného programu mala byť  v sobotu večer, avšak na základe predpovede počasia sme sa ju vo štvrtok rozhodli zorganizovať o deň skôr, čo sa neskôr ukázalo ako správny krok. Za Združenie sme sa do Hontianskych Nemiec vybrali ja a Juraj. Na pozorovanie sme do auta zbalili nasledovnú techniku:

  • Teleskop TS Optics Photoline 80 mm,
  • 6 okulárov od 8,8 mm po 28 mm
  • ZWO ASI385 USB3.0 Color CMOS kameru – Chip D=8,35 mm
  • Tablet na prezentovanie

Po registrácii sme sa presunuli na pozorovacie miesto, kde sme rozložili techniku. Miesto bolo na lúke za stanovým mestečkom, vzdialené asi 500 metrov od festivalu. Navyše aj za stromami, takže sme neboli až tak rušení hlukom ani svetlom.

Predpoveď na noc bola priaznivá, aj keď pri západe Slnka bolo trochu vysokej oblačnosti. Plánovali sme pozorovať planéty Saturn, Jupiter a Mars, ktoré začali postupne po začiatku pozorovania vychádzať na východe. Na pozorovanie DSO sa kamera, ktorú sme na pozorovaní mali prvýkrát, nehodí, pretože na obrazovke tabletu sa DSO zobrazujú iba ako malé fliačky. Mesiac v prvej štvrti sa na tablete zobrazil dobre, ostro a s kontrastom, ktorý sa dá ešte upraviť softwarom. Mesiac, žiaľ, zapadol ešte pred začiatkom pozorovania (čo by potešilo každého astronóma, ktorý sa chystá pozorovať DSO), takže sme ho z plánovanej prehliadky nočnej oblohy museli vynechať.

Kameru sme testovali ešte pred začiatkom pozorovania, a aj keď sa nám ďalekohľad podarilo skolimovať tak, že fungovalo aj GO-TO, do začiatku pozorovania sa vybili akumulátory a náhradné neboli nabité. Počas celého pozorovania sme teda objekty v zornom poli udržiavali manuálne.

Stretávka so záujemcami o pozorovanie bola pred vchodom do areálu o 23:00. Na moje veľké prekvapenie sa tam zhromaždil celkom slušný dav a už o niekoľko minút po jedenástej sa asi 50 ľudí vybralo smerom na naše pozorovacie stanovisko. Neskôr prichádzali ďalší ľudia, do konca pozorovania o jednej po polnoci sa tak pri ďalekohľade vystriedalo okolo 80 ľudí. Festival Atmosféra je známy ako rodinný festival, takže veľkú časť z nich tvorili deti.

Okrem pozorovania planét sme s Jurajom (hlavne Juraj:) ) rozprávali o orientácii na nočnej oblohe a úkazoch, ktoré sú na nej pozorovateľné voľným okom. Poslucháči boli zvedaví aj na históriu. Veľa otázok sa týkalo objavov, ktoré aktuálne hýbu astronómiou. Napríklad objavovanie exoplanét a s tým súvisiaca potenciálna existencia mimozemského života, čo je veľmi populárna téma pri každom astropozorovaní.

Našu účasť na festivale sme vyhodnotili ako úspešnú, keďže ohlas bol veľmi pozitívny. Na základe toho by sme chceli organizátorom navrhnúť rozšíriť v budúcnosti program venovaný astronómii o prezentáciou spojenú s diskusiou na pôde festivalu.

Autor: Peter Wachter, publikované 8.8.2022, Zdroj foto: festivalatmosfera.sk

Comments are closed.