Svoje prvé planetárium bude mať etiópska Addis Abeba, planetárium v Hamburgu otvára jedno z prvých európskych 8k 3D planetárií, Adlerovo planetárium v Chicagu nainštalovalo nové projektory a niekolľko zaujímvaých údajov z digitalizácie menšieho planetária Roper Mountain Science Center v Južnej Karolíne.
Bližšie informácie k jednotlivým projektom prinášame na nasledujúcich riadkoch. Etiópska astronomická spoločnosť (Ethiopian Space Science Society) 8. apríla na svojom 11. výročnom zhromaždení v Addis Abebe oznámila zámer výstavby piatich planetárií. Ako oznámil generálny manažér ESSS, Abinet Ezra, združenie si dalo vypracovať štúdiu realizovateľnosti a plán vybudovať ako pilotný projekt prvé planetárium v hlavnom meste Etiópie. “Tento projekt bude vyžadovať veľké investície, na ktorých by sa okrem súkromných investorov mala podielať aj Univerzita Bahirdar, vláda a mimovládne organizácie, ktoré sa venujú vzdelávaniu a popularizácii vedy.” Náklady na planetárium sa odhadujú na 5 miliónov amerických dolárov. K Egyptu, Ghane a Juhoafrickej republike sa tak pridá ďalšia krajina na africkom kontinente, v ktorej táto inštitúcia nebude chýbať.
Rodiny, ktorým chýbali hviezdne noci vo vedeckom centre Roper Mountain majú dôvod na oslavu. Po ročnej rekonkštrukcii, ktorá stála 1,4 milióna amerických dolárov, otvorila v apríli brány T.C.Hooperovho planetária. Renovácia zahŕňala nové sedadlá, koberec, 360 stupňovú kupolu, 5.1 surround sound a unikátnu 4K projekčnú technológiu Spitz IQ, jedinú svojho druhu v Spojených štátoch. Planetárium obslúži každý deň 500 študentov, ktorí prichádzajú zo širokého okolia troch okolitých štátov. Rekonštrukcia bola financovaná mestom Greenville, 450 tisíc dolárov sa podarilo centru získať zorganizovaním zbierky, do ktorej prispelo mnoho firiem a inštitúcií, vrátane Nadácie Daniel Mickel, Nadácie Symmes, Fondu Margaret Linder, Hollingsworth Fondy, Nadácie Duke Energy, spoločnosť BMW, ScanSource, Lockheed Martin a ďalší.
Chicágske Adlerovo planetárium tiež investovalo do novej projekčnej technológie. Na zobrazovanie filmov v kupole s priemerom 21 metrov teraz slúži spolu 6 projektorov od spoločnosti Evans and Sutherland. Podľa riaditeľa planetária Marka Webba, budú nové projektory poskytovať jasnejší, ostrejší a farebnejší obraz. Navyše softwér, ktorý riadi show, je oveľa výkonejší, než bol pred rekonštrukciou. Prerábka prišla len 6 rokov po generálnej rekonštrukcii, ktorá z planetária urobila na tú dobu najlepšie palnetárium na svete. Vtedy bolo inštalovaných až 20 projektorov od britskej spoločnosti Global Immersion, avšak s menším výkonom, ako tie súčasné. Zníženie počtu projektorov umožní prekryť medzery, v ktorých boli projektory umiestnené. Systém Digistar 6, poskytujúci rozlýšenie 8K, je zložený zo 6 Sony SRX-T615 4K projektorov s výkonom 18,000 lumenov na každý projektor a s kontrastom 12,000:1. Podľa firmy E&S poskytne systém dokonalo hladko zložený obraz, ktorý sa bezproblémov udrží aj pri dynamických sekvenciách. Rekonštrukciu financovala Nadácia Lake Forest Grainger. “Tieto vylepšenia nám skvalitnia nielen verejné predstavenia, ale umožnia nám využiť planetárium aj na iné účely. Zvýšenie jasu kombinované s rýchlejšou produkčnou kapacitou dovoľujú spárovať vizuálnu show s hudobnou produkciou a unikátnymi realtime prezentáciami, otvárajúc tak priestor novým umeleckým formám a dielam, ktoré technologicky nebolo doteraz možné realizovať.”
Planetárium v Hamburgu, založené ako populárno vedecká inštitúcia pre severné Nemecko, prešlo masívnou rekonštrukciou so slávnostným otvorením 14.2.2017. Aby získali viac miesta, vykopali nové podzemné podlažie, v ktorom otvorili kaviareň, výstavné priestory, obchod a kancelárie pre zázemie. V 21 metrov širokej kupole na vrchole historickej vodnej veže inštalovali nový projekčný systém Digistar 6 s 3D stereom od spoločnosti Evans & Sutherland. Tento systém s ultravysokým rozlýšením a jasom umožnuje rozšíriť spektrum jeho využitia od vedeckých programov až po umelecko kreatívne programy s 3D stereo efektom ako prvému planetáriu v Nemecku (a iba tretiemu v Európe). Systém využíva stereo 3D sklá pre trojdimenzionálny efekt, vytvárajúc tak úplne nový pocit z hĺbky obrazu, ktorý je ešte umocnený 3D priestorovým zvukovým systémom a unikátnym hĺbkovým laserovým systémom, čo ho robí prvý planetáriom na svete, ktorý kombinuje všetky tieto prvky. 8L Digistar systém je zložený z piatich Christie Mirage 304K projektorov, hladko skombinované prostredníctvom auto blending systémom od E&S.
Autor: Peter Wachter, amatérsky astronóm, popularizátor a nadšenec vedy, Slovenské planetáriá