OSIRIS-REx pri Bennu

Ďalšie články

Na návšteve – Planetárium Iziko v Kapskom meste

Toto leto sa v čase od 6. do 15. augusta konalo Valné zhromaždenie Medzinárodnej astronomickej únie – International Astronomical Union General Assembly. Po prvýkrát túto veľkú medzinárodnú konferenciu hostil africký kontinent, konkrétne Kapské mesto. Na zhromaždení boli prítomní aj Slováci. Počas

Čítať viac »
Credits: NASA's Goddard Space Flight Center/University of Arizona
Credits: NASA’s Goddard Space Flight Center/University of Arizona

V pondelok 3. decembra 2018 po dvoch rokoch letu a cez dve miliardy kilometrov vzdialenosti sonda americkej vesmírnej agentúry NASA, OSIRIS-REx (Spectral Interpretation, Identification Resource, Security-Regolith Explorer), dorazila k svojmu cieľu – asteroidu Bennu.   Vzdialenosť, na ktorú sa sonda postupne priblížila bola menej ako 65 km. Sonda strávi takmer rok pri asteroide , kde bude vykonávať merania  asteroidu s piatimi vedeckými nástrojmi s cieľom vybrať miesto, ktoré je bezpečné a vedecky zaujímavé na zber vzorky. OSIRIS-REx vráti vzorku na Zem v septembri 2023.

Operátori plánujú sondu dostať na obežnú dráhu asteroidu. Asteroid má v priemere približne 500m a stane sa tak najmenším telesom, okolo ktorého obieha umelá družica vyrobená človekom. Asteroid je podľa vedcov zložený z materiálov z doby tvorby slnečnej sústavy a zber a vrátenie okolo 60 gramovej vzorky materiálu späť na Zem by malo obrovský úspech. Kvôli správnemu výberu miesta vzorky bude satelit v blízkosti Asteroidu približne rok študovať jeho povrch. Odobraný materiál, regolit, nám môže veľa napovedať o hmote zo začiatku slnečnej sústavy.