Centrum popularizácie vedy a planetárium v Solúne

Ďalšie články

Čo vieš o hviezdach? Krajské kolo Bratislavského kraja 2025

V roku 2025 vyhlasuje Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove v spolupráci s hvezdárňami a planetáriami, astronomickými kabinetmi, osvetovými strediskami, centrami voľného času a regionálnymi kultúrnymi centrami už 35. ročník vedomostnej postupovej súťaže pre žiačky a žiakov základných a stredných škôl “Čo

Čítať viac »

Grécke mesto Solún (Thessaloniki) je významným regionálnym centrom severného grécka a južného Balkánu už viac než dvetisíc rokov. So Slovenskom má väzbu ako rodisko Konštantína a Metoda, ktorí odtiaľ prišli na Veľkú Moravu v roku 863. Aj v súčasnosti je to rušné, neustále pulzujúce a príjemné mesto.

Pohľad na celý areál NOESIS

Na východnej periférii Solúna sa nachádza nápadná futuristická stavba centra popularizácie vedy a techniky, ktorej pri pohľade od mora dominuje kupola s priemerom 25 metrov. Skúsenému oku ihneď zíde na um, že to nemôže byť nič iné, než planetárium, ktoré sme samozrejme museli navštíviť.

Objekt je prekvapivo zle dostupný verejnou dopravou, no evidentne sem v dopoludňajších hodinách neustále prichádzajú autobusy plné školských skupín z mesta aj zo vzdialenejšieho okolia, takže sú rozľahlé priestory plné mládeže. Počas víkendov prichádzajú prevažne rodiny s deťmi, ktoré v popularizačnom centre strávia aj niekoľko hodín. Podľa slov riaditeľky organizujú každý rok dva veľké festivaly v exteriéri, ktoré prilákajú v priemere 5000 návštevníkov za deň. Sály centra sa využívajú aj na výročné konferencie odborných spoločností a vzdelávacie semináre pre učiteľov.

Ústredná hala centra NOESIS z ktorej vedú cesty do jednotlivých expozícií.

Prevádzku tohto kolosu zabezpečuje nezisková organizácia NOESIS, ktorej vznik siaha do roku 1978 ako dcérska organizácia Solúnskeho technického múzea, no v súčasnej forme existuje od roku 2001, kedy grécka vláda vďaka európskym dotáciám vybudovala dnešný komplex budov centra popularizácie vedy s planetáriom a organizáciu NOESIS podriadila ministerstvu výskumu a inovácií. Táto organizácia je zároveň metodickým centrom podpory vzdelávania učiteľov prírodných a technických vied. NOESIS je tiež členom Európskej siete centier vedy a techniky (ECSITE) aj svetovej Asociácie vedeckých a technických centier (ASTC).

Pozrime sa však bližšie na vybavenie a ponuku centra. Hlavná dvorana dáva návštevníkom na výber rôzne prevádzky. Základom stálej ponuky je trojica expozícií: múzeum automobilizmu plné veteránov a raritných vozidiel (vrátane špeciálnej výstavy gréckych automobilov, o ktorých ste zrejme predtým nepočuli). Ďalej je tu interaktívna výstava vedeckých vynálezov starovekého grécka, kde sú rôzne kladky, navigačné prístroje, vojenské stroje, stavbárske a vodárske vynálezy a vysvetlenie ich dobového kontextu, pričom ústredné miesto zaberá tajomný mechanizmus z Antikitéry, čiže mechanický počítač staroveku. Hlavnú časť tohto krídla budovy zaberajú interaktívne vedecké prístroje, ktoré sú samozrejme centrom každého centra popularizácie vedy a techniky, podľa vzoru Exploratória v Chicagu. Vedľa sa nachádza ešte samostatná sála na dočasné výstavy, ktoré často zapožičajú iné grécke múzeá.

Interiér sály planetária

Návštevníci v NOESIS majú k dispozícii aj tri premietacie sály. Konkrétne je to panoramatické kino Cosmotheatre s 300 miestami na sedenie. Vedľa sa nachádza malá miestnosť simulátora virtuálnej reality s 18 sedadlami na pohyblivej platforme, kde je možné premietať trojrozmernú projekciu a návštevník tu napríklad zažije pristávanie lunárneho modulu Apollo na Mesiaci. Treťou sálou je planetárium so 160 sedadlami a priemerom projekčnej plochy 18 metrov. V čase výstavby bol systém planetária jeden z najpokročilejších na trhu, založený na technológii  SkyExplorer od spoločnosti RSA Cosmos. Vo výbave sú špičkové výpočtové servery, so 6 projektormi DLP značky Barco a kvalitné 6-kanálové ozvučenie. V zákulisí planetária sa nachádza aj štúdio na tvorbu vlastných audiovizuálnych programov pre planetárium aj pre ostatné sály komplexu. V súčasnosti však vidieť, že investície do obnovy a údržby zaostávajú a napríklad počas programu sa dali vidieť nedostatky v kalibrácii obrazu.

Podporné vybavenie areálu je komplexné a projektanti na nič nezabudli. Amfiteáter má kapacitu 200 miest a slúži na kongresy, konferencie, aj firemné prezentácie. Je tu kvalitná knižnica s počítačovou učebňou a rýchlym internetom na vzdelávacie semináre. Pre návštevníkov je k dispozícii kaviareň s drobným občerstvením, reštaurácia s vyhliadkovou terasou, aj obchodík s dobre vybranou ponukou vzdelávacích hračiek, náučných kníh pre všetky vekové skupiny, aj didaktických pomôcok, či zábavných suvenírov.

Predajňa didaktických hračiek a suvenírov

Centrum NOESIS počas roka organizuje tematické programy pre žiakov a pre mládež, ako napríklad Veda v kuchyni, Ako vyšľachtiť draka (genetika a DNA), Fantastické drony a ďalšie. Päťdňový letný festival Explora je plný aktivít pre žiakov, kde ich odborníci zábavnou formou zoznamujú s vedeckými konceptami. NOESIS realizuje aj spoločné programy so zahraničnými kultúrnymi zastupiteľstvami, ako je British Council, Francúzsky inštitút, či Goetheho inštitút.

Koncepcia centra popularizácie vedy a techniky v Solúne je výrazným vzorom aj pre nás, ktorí sa zamýšľame nad koncepciu objektu aj prevádzkového plánu pre budúce vedecké centrá na Slovensku.