aug 17

Otvorenie nového planetária v Štrasburgu

Vo francúzskom meste Štrasburg v univerzitnom parku Jardin des sciences otvorili 1. júla 2023 obnovené planetárium. Úplne nová technológia planetária využíva kupolu s priemerom 15 m a technológia je vybavená najvyspelejším projekčným systémom na svete Digistar 7, ktorý návštevníkom umožňuje vydať sa na cestu za zázrakmi vesmíru a zažiť nečakané vesmírne zážitky, ktoré uchvátia každého diváka.

Planetárium sa nachádza vo štvrti Esplanade v Štrasburgu, presnejšie v srdci Štrasburgského astronomického observatória na okraji botanickej záhrady univerzity, so vstupom z univerzitnej vedeckej záhrady. Planetárium prvý krát otvorilo brány pre verejnosť v januári 1982. Je súčasťou profesionálneho astronomického areálu, v ktorom je aj observatórium s veľkým astronomickým ďalekohľadom ukrytým pod kupolou.

Dramaturgia planetária ponúka skutočné „divadlo hviezd“, predstavenia, ktoré umožňujú snívať a dozvedieť sa o astronomických novinkách a aktuálnych poznatkoch o vesmíre. Okrem tematických predstavení pre rôzne publiká ponúka planetárium komentované prehliadky veľkej kupoly hvezdárne s historickým ďalekohľadom.

Planetárium v ​​Štrasburgu má aj mobilné planetárium v podobe nafukovacej kupoly s priemerom štyri metre, poháňané tichým ventilátorom. Používa projekčný systém Cosmodyssée IV s 1500 hviezdami na simuláciu súhvezdí, oblohy v rôznych zemepisných šírkach a pohybov Zeme. Táto nafukovačka slúži na výjazdy do škôl a knižníc v regióne, kde môže mladým ľuďom predstaviť astronómiu bez meteorologických obmedzení alebo svetelného znečistenia.

V záhradách hvezdárne sa pravidelne organizujú pozorovacie večery pre širokú verejnosť. V prípade priaznivých poveternostných podmienok je k dispozícii aj Grande Lunette, štvrtý najväčší refraktor na svete, ktorý kedysi bol pýchou vedeckej obce na štrasburskej univerzite a dnes slúži návštevníkom na priblíženie krásy nebeskej klenby.

Stránky planetária v Štrasburgu.

Comments are closed.