jún 26

Pán primátor, nebojte sa nás

Nehryzieme. Prichádzame diskutovať o tom, čo robíme už osem rokov – chceme pre Bratislavčanov a Bratislavčanky planetárium. Chcelo to už niekoľko generácií Bratislavčanov, ktorí už nie sú medzi nami. Chceme to aj my, už sa nechceme hanbiť za seba a svoje deti za to, že žijeme v poslednom hlavnom meste EÚ bez tejto dôležitej mestotvornej inštitúcie. Chceme ho pre školy, pre vedu, pre kultúru – lebo takto multifunkčne sa využíva všade. Aké veľké bolo naše prekvapenie, keď ste v rovnakom čase, ako sme vstúpili do Vašej prázdnej pracovne, zavesili u seba na facebooku dlhý status. Škoda, že ste neprišli osobne alebo sa aspoň nepripojili online. Mohli ste sa nám namiesto „diskusie“ v statuse pozrieť do očí a povedať nám, že chcete osem rokov projektovej prípravy s pokojným a spokojným svedomím zlikvidovať za pár dní.
Keby ste boli prišli, vysvetlili by sme Vám, že planetárium nie je solitér ani prežitá technológia, ktorú nahradila virtuálna realita, ako neustále opakujete. Práve preto sme sa pred ôsmimi rokmi dali do tohto projektu: aby sme ustrážili, že bude obsahovať tú najlepšiu projekčnú techniku na prezentáciu vedy, techniky, ale aj kultúrnych podujatí. Investor túto latku nepodliezol. Virtuálna realita živý zážitok v planetáriu nenahradí. To by sme rovnako mohli argumentovať rušením divadiel a koncertných sál. Alebo ďalší koncert Pary si pozrieme už len cez virtuálnu realitu?
Keby ste boli prišli, dozvedeli by ste, že sme Vás chceli požiadať o stiahnutie tohto bodu z programu posledného štvrtkového zastupiteľstva pred letnou prestávkou, aby sme transparentne dohnali čas, počas ktorého ste nás z rokovaní o budúcnosti nábrežia vynechávali. Radi by sme Vám, mestským poslancom aj Metropolitnému inštitútu Bratislavy vysvetlili, ako vyzerá moderné planetárium, a prečo bude dôležitou inštitúciou pre Bratislavčanov a Bratislavčanky. To sa za tie tri dni nedá, to isto uznáte sám. Chceme len férovú šancu ako občianski aktivisti. Nie sme žiadni politici, ani nevyjednávame s developerom za chrbtom. Ctíme si záväzky z memoranda s mestom a investorom.
Keby ste boli prišli, skúsili by sme Vám vysvetliť, že planetárium je historicky aj funkčne najlepšia záplata na dieru po trestuhodne zbúranom PKO. Nie je to Vami preferovaný parčík s kaviarňou v developerskej zástavbe. V PKO bol od polovice 20. storočia legendárny astronomický úsek, ktorý mal nájsť domov práve v plnohodnotnom planetáriu. S bagrami v areáli PKO ten úsek skončil, bez náhrady. Podobne končí Vaša dohoda s developerom o nábreží. Bez náhrady k popularizácii vedy, techniky, aj kultúrnemu vyžitiu. Nepridávajte, prosím, ďalšiu soľ do tejto rany na tvári mesta.
Keby ste boli prišli, povedali by sme Vám, že stále veríme, že Vám rovnako ako nám ide o verejný záujem, len nemáte informácie z prvej ruky. Že aj Vám záleží na vzdelávaní a popularizácii vedy v atraktívnom prostredí, nám nakoniec potvrdili Vaši zamestnanci na dnešnom stretnutí. Tak Vám to musíme dať vedieť aspoň takto. Nechytajte holuby na streche, keď my, všetci obyvatelia Bratislavy a Slovenska, máme vrabca v hrsti. Fakty sú také, že investor planetárium postaví za svoje a bude ho prevádzkovať 30 rokov pre obyvateľov mesta a krajiny, kvôli tomu sme pristúpili k memorandu, aby sme to postrážili. My sme si svoju časť dohody splnili, tak tomu dajte šancu a čas na premyslenie. Stiahnite tento bod z najbližšieho štvrtkového zastupiteľstva.
Odkaz na status pána primátora na Facebooku, na ktorý týmto článkom reagujeme: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=pfbid0FrBq7JBk1yH8rbnYgKpHHMWm23UW5XV5gf3qfMvFfQ7k5LhrEZf6WXEj7PmQZabxl&id=100044163742722&sfnsn=mo

Comments are closed.