feb 5

Pozorovania trpasličích galaxií spochybňujú kozmologický model založený na tmavej hmote

Vesmír je plný galaxií a veľké galaxie majú často vo svojom okolí niekoľko menších (nazývané aj trpasličie galaxie), ktoré ich obiehajú. Astronómovia skúmali niekoľko takýchto systémov a objavili, že pohyb menších galaxií je usporiadaný a nie náhodný, ako sa predpokladalo.

Väčšina súčasných modelov, opisujúcich náš vesmír, obsahuje tmavú hmotu. Podľa týchto modelov predstavuje tmavá hmota až 80 percent hmoty vo vesmíre. Hypotetická tmavá hmota je potrebná na to, aby sa zohľadnila rotácia galaxií, ktoré nemajú dostatok konvenčnej hmoty na to, aby udržali hviezdy gravitačne viazané. Zdá sa, že tmavá hmota je ako pavučina, trpasličie galaxie sa tvoria pozdĺž jej vlákien a zbiehajú sa v miestach s väčšími galaxiami.

V rámci tohto rámca by mali byť satelitné galaxie distribuované náhodne okolo ich hostiteľa po pretiahnutých dráhach v ľubovoľných smeroch, podobne ako včely okolo úľa. Tento predpoklad bol spochybnený, keď vedci zistili, že satelity našej vlastnej Mliečnej dráhy a galaxie Androméda tento predpoklad nedodržujú. Malé satelitné galaxie sa vzájomne synchrónne otáčajú po pomerne kruhových dráhach kolmých k rovine disku hostiteľskej galaxie.

Tento pohyb trpasličích galaxií potvrdil v roku 2015 aj tretí prípad. Pozorovanie tímu astronómov vedených Oliverom Müllerom (Univezita v Bazileji) a Federicom Lellim (ESO) potvrdilo, že trpasličie galaxie v okolí obrej galaxie Centaurus A rotujú v rovine kolmej na galaktický disk. Sledovaním pozícií a rýchlostí satelitov tím zistil, že 14 zo 16 satelitov Centaurus A obieha rovnakým smerom. Najnovšie zistenia boli podrobne zverejnené 1. februára v časopise Science.

Stacy McGaugh, expert na kozmologické modelovanie na Case Western Reserve University v Ohiu, ktorý sa na tejto štúdii nezúčastnil, si myslí, že pozorovanie je dôvodom prehodnotiť súčasný model.

Astronomické pozorovania satelitných galaxií okolo galaxie Centaurus A spochybňujú súčasné kozmologické modely.

 

Autor: Peter Wachter, amatérsky astronóm, popularizátor a nadšenec vedy, Slovenské planetáriá

Foto: Christian Wolf & SkyMapper Team/Australian National University

Comments are closed.