Pozorovania trpasličích galaxií spochybňujú kozmologický model založený na tmavej hmote

Ďalšie články

Na návšteve planetária v Padove

Od 1.7.2024 do 5.7.2024 sa v talianskej Padove odohralo najväčšie európske stretnutie astronómov a to výročné stretnutie Európskej astronomickej spoločnosti – European Astronomical Society Annual Meeting 2024. Na sever Talianska pricestovalo vyše 1600 astronómov z celej Európy. Okrem toho bolo počas konferencie pripojených

Čítať viac »

Vysokohorská hvezdáreň a planetárium vo Wyomingu

Horské mestečko Jackson Hole v štáte Wyoming je známe lyžiarske stredisko, možno porovnateľné s centrami vo švajčiarskych Alpách. Na vrchole hory Snow King nad mestečkom prevádzkovateľ lanovky a horskej chaty na deň detí otvoril nezvyčajnú hvezdáreň s planetáriom. Slávnostné otvorenie

Čítať viac »

Vesmír je plný galaxií a veľké galaxie majú často vo svojom okolí niekoľko menších (nazývané aj trpasličie galaxie), ktoré ich obiehajú. Astronómovia skúmali niekoľko takýchto systémov a objavili, že pohyb menších galaxií je usporiadaný a nie náhodný, ako sa predpokladalo.

Väčšina súčasných modelov, opisujúcich náš vesmír, obsahuje tmavú hmotu. Podľa týchto modelov predstavuje tmavá hmota až 80 percent hmoty vo vesmíre. Hypotetická tmavá hmota je potrebná na to, aby sa zohľadnila rotácia galaxií, ktoré nemajú dostatok konvenčnej hmoty na to, aby udržali hviezdy gravitačne viazané. Zdá sa, že tmavá hmota je ako pavučina, trpasličie galaxie sa tvoria pozdĺž jej vlákien a zbiehajú sa v miestach s väčšími galaxiami.

V rámci tohto rámca by mali byť satelitné galaxie distribuované náhodne okolo ich hostiteľa po pretiahnutých dráhach v ľubovoľných smeroch, podobne ako včely okolo úľa. Tento predpoklad bol spochybnený, keď vedci zistili, že satelity našej vlastnej Mliečnej dráhy a galaxie Androméda tento predpoklad nedodržujú. Malé satelitné galaxie sa vzájomne synchrónne otáčajú po pomerne kruhových dráhach kolmých k rovine disku hostiteľskej galaxie.

Tento pohyb trpasličích galaxií potvrdil v roku 2015 aj tretí prípad. Pozorovanie tímu astronómov vedených Oliverom Müllerom (Univezita v Bazileji) a Federicom Lellim (ESO) potvrdilo, že trpasličie galaxie v okolí obrej galaxie Centaurus A rotujú v rovine kolmej na galaktický disk. Sledovaním pozícií a rýchlostí satelitov tím zistil, že 14 zo 16 satelitov Centaurus A obieha rovnakým smerom. Najnovšie zistenia boli podrobne zverejnené 1. februára v časopise Science.

Stacy McGaugh, expert na kozmologické modelovanie na Case Western Reserve University v Ohiu, ktorý sa na tejto štúdii nezúčastnil, si myslí, že pozorovanie je dôvodom prehodnotiť súčasný model.

Astronomické pozorovania satelitných galaxií okolo galaxie Centaurus A spochybňujú súčasné kozmologické modely.

 

Autor: Peter Wachter, amatérsky astronóm, popularizátor a nadšenec vedy, Slovenské planetáriá

Foto: Christian Wolf & SkyMapper Team/Australian National University