okt 10

Pozorovanie 10.10.2014 na nábreží pred Euroveou

eurovea_logo

P1060930Prvé jesenné pozorovanie s príjemným, takmer ešte letným počasím, pripadlo na druhý októbrový piatok. Za združenie sa ho zúčastnili traja členova, Patrik Čechvala, Henrich Ploczek a Peter Wachter. Čo sa týka účasti, tá bola zatial najúspešnejšia zo všetkých, ktoré sme na dunajskom nábreží tento rok organizovali. Počas večera sa pri nás zastavilo a debatovalo spolu okolo 35-40 ľudí. Okrem počasia za to môžeme určite vďačiť väčšej aktivite nášho združenia na facebook fanpage, za čo patrí vďaka hlavne Patrikovi, ale taktiež aj vďaka nášmu novému rollup-u, ktorý sme rozvinuli na chodníku a ktorý o našom pozorovaní informoval okoloidúcich.

Kalibrovať ďalekohľad sme začali niečo po siedmej a krátko na to už bol teleskop nasmerovaný na dvojhviezdu Albireo. Vzápätí začali prichádzať aj prví záujemcovia o astronómiu, väčšinou rodinky s deťmi, ale aj stredo- a vysokoškoláci, ktorí už majú určité znalosti astronómie a dá sa teda s nimi viesť diskusia na vyššej úrovni, ako s malými deťmi. Aj keď taká diskusia s deťmi má svoje čaro.:)

Zvedavé deti so svojou otvorenou mysľou dokážu svojím nefalšovaným nadšením „nakaziť“ aj nás. Práve takéto momenty, keď publikum prejaví záujem o náš výklad a o to, čo robíme, nám dodáva energiu a posúva nás bližšie k dosiahnutiu nášho cieľa, vybudovaniu planetária v Bratislave. V ten večer sme pozorovali aj ďalšie objekty ako napr. Vegu, Altair, Galaxiu v Androméde a neskôr aj Mesiac, ktorý bol pomerne krátko po splne. Pozorovanie sme ukončili až po 22:30. Môžeme konštatovať, že sa o nás a našom projekte opäť dozvedelo niekoľko desiatok ľudí a potvrdilo, že organizovanie verejných pozorovaní má zmysel organizovať aj v budúcnosti.

Členovia O.Z. Slovenské planetáriá

Peter Wachter

Comments are closed.