júl 28

Prehľad fulldome festivalov vo svete

Stovky planetárií po celom svete každý deň otvárajú svoje brány verejnosti. Je preto celkom prirodzené, že vznikli špecializované filmové festivaly, na ktorých súťažia filmy určené výhradne pre ne.

Kino Fulldome bolo vyvinuté špeciálne pre planetária. Vytvára pohlcujúcu atmosféru, v ktorej publikum cíti, že zažívajú to, čo je zobrazené na kupole. Niekoľko digitálnych projektorov vytvára trojrozmerný obraz. Diváci su pohltený atmosférou filmu, do samotnej akcie. Participačný efekt odlišuje kino Fulldome od klasického kina, kde sedíme pred štvorcovou obrazovkou alebo od 3D a VR, kde musíme používať špeciálne okuliare, vďaka čomu nie je zážitok zo sledovania pohodlný a diváci často pociťujú nevolnosť alebo bolesť hlavy.

Jedným z najstarších fulldome festivalov, ako sa tieto festivaly volajú, sa už po 26 krát bude konať v bieloruskom Minsku v dňoch 18.-20.10.2019. Program festivalu pozostáva z troch sekcií: Populárna vedecká dokumentácia, Animácia a Krátke filmy. Okrem medzinárodnej poroty bude publikum hlasovať za cenu People’s Choice Award. Do fóra boli pozvané ateliéry a planetáriá z celého sveta. Do súťaže patria filmy, ktoré sa už zúčastnili iných Fulldome Festivalov. Na festavale sa budú premietať filmy z Bieloruska, Ruska, Ukrajiny, Českej republiky, Veľkej Británie, Francúzska, Číny, Poľska, Španielska, Nemecka, Kanady, Japonska, Grécka a Spojených štátov. Viac informácií nájdete na oficiálnych stránkach festivalu.

Počas festivalu sa budú konať Q&A stretnutia s tvorcami, prezentáciami kameramanov, workshopy s expertmi na kiná a projekciu, astrofotografické výstavy a demonštrácie moderných úspechov Fulldome Cinema. Zakladateľmi festivalu sú ministerstvo kultúry Bieloruska a mestská radnica v Minsku. Festival organizuje centrum vizuálneho a divadelného umenia spoločnosti ART Corporation. Generálnym partnerom je Shchodraya Mastercard. Medzi oficiálnych partnerov patria Kinovideoprokat z Minskej radnice, Falcon Club Cinema Boutique, národný letecký dopravca Belavia a Beltelecom. Festival podporuje bieloruská televízna a rozhlasová spoločnosť, National Film Studio Belarusfilm a reklamná agentúra Forte.
V októbri sa Fulldome festival bude po piaty krát konať aj v Mexico City, na ktorom sa zúčastní 60 zástupcov z 38 národných a medzinárodných planetárií. Festival organizuje Národná rada pre vedu a techniku ​​(Conacyt).

Zástupca riaditeľa Planetária v Mexico City, Antonio Romero Hernandez, informoval, že v prvý deň je naplánovaná konferencia „Hviezdny kombajn“, ktorú založil mexický astronaut z NASA, Jose Hernandez. Medzi hosťami budú Planetárium v ​​Rio de Janeiro v Brazílii; Planetárium v ​​Pekingu v Číne; Planetárium univerzity v Santiagu de Chile; Planetárium Alexandrijskej knižnice v Egypte. Hoci je planetárium určené pre fanúšikov astronómie, piate vydanie tohto festivalu bude otvorené pre širokú verejnosť.

Múzeum umenia a vied (MAS) je hrdým partnerom partnerstva s filmovým festivalom v Macon, aby prinieslo film „Fulldome at Macon Film Festival“ na planetárium Marka Smitha.

Medzi 15.-18. augustom sa bude konať Fulldome festival v meste Macon v USA, v priestoroch zrekonštruovaného planetária MAS so špičkovou projekčnou technológiou Konica Minolta Super MediaGlobe II . Na základe úspechu tradičnej astronomickej tvorby je MAS lídrom v poskytovaní jedinečných vedeckopopulárnych a umeleckých multimediálnych zážitkov v USA.  S vyspelejšou technológiou sa umelecký výraz na kupole stáva veľmi populárnym a veľká časť prác v tomto médiu doslova vyráža dych. MAS povzbudzuje ostatné planetáriá, ale aj univerzity, múzeá, kreatívnych umelcov a filmových producentov, aby preskúmali a prijali túto novú technológiu premietania na kupolu ako účinný vzdelávací nástroj a pôsobivú umeleckú formu.

Filmový festival tento rok začne špeciálnym premietaním filmu M.O.D.E., ktorý obsahuje štyri filmy od umelkyne Diany Reichenbachovej. Celovečerný film v tejto sérii SONOLUMIN je filmom, ktorý nedávno založili MAS a Knight Foundation. SONOLUMIN je animovaný 360 stupňový animovaný film, ktorý skúma vzťah svetla, zvuku a vesmíru. Hudbu pre všetky štyri filmy bude hrať naživo skladateľ Thad Anderson. Autorka je oceňovaná multimediálna umelkyňa špecializujúca sa na pohlcujúce a architektonické médiá. Jej práca bola vystavená najmä v klube Virgin Airways v LAX, na Light Light Baltimore Festival of Lights, Burning Man Festival, Bonnaroo: Sprievod Cosmos, ktorý predstavil Adult Swim , Filmový festival RiverRun, festival Punta Y Raya a Anima Mundi.

Comments are closed.