Vyhľadať
Close this search box.

Prvé 10K 3D planetárium vzniklo v bývalom bunkri z druhej svetovej vojny

Ďalšie články

Na návšteve planetária v Padove

Od 1.7.2024 do 5.7.2024 sa v talianskej Padove odohralo najväčšie európske stretnutie astronómov a to výročné stretnutie Európskej astronomickej spoločnosti – European Astronomical Society Annual Meeting 2024. Na sever Talianska pricestovalo vyše 1600 astronómov z celej Európy. Okrem toho bolo počas konferencie pripojených

Čítať viac »

Vysokohorská hvezdáreň a planetárium vo Wyomingu

Horské mestečko Jackson Hole v štáte Wyoming je známe lyžiarske stredisko, možno porovnateľné s centrami vo švajčiarskych Alpách. Na vrchole hory Snow King nad mestečkom prevádzkovateľ lanovky a horskej chaty na deň detí otvoril nezvyčajnú hvezdáreň s planetáriom. Slávnostné otvorenie

Čítať viac »

V bývalom bunkri La Coupole z druhej svetovej vojny v severnom Francúzsku, ktorý je dnes múzeom, nainštalovala spoločnosť RSA Cosmos dvanásť 4K projektorov, čím vzniklo prvé 10K 3D planetárium na svete.

La Coupole je obrovský komplex bunkrov neďaleko Saint Omer v okrese Pas-de-Calais, ktorý postavilo nacistické Nemecko na odpaľovanie rakiet V-2 určených na bombardovanie Londýna a južného Anglicka počas druhej svetovej vojny. Komplex na sklonku vojny zbombardovali spojenecké sily a následne ho v septembri 1944 obsadili. Winston Churchill nariadil jeho čiastočnú demoláciu, aby sa zabránilo jeho opätovnému vojenskému použitiu. Neskôr sa komplex využil na program Apollo a koncom 90. rokov sa definitívne zmenil na vojnové múzeum.

Spoločnosť RSA Cosmos v múzeu nainštalovala nový digitálny systém, ktorý ako prvý na svete ponúka 10K 3D zážitok. Návštevníkom sľubuje „ultrarealistický a ohromujúci obraz“ vďaka kombinácii softvéru spoločnosti SkyExplorer 2021 a 12 projektorov Sony VPL-GTZ380 4K nainštalovaných v digitálnej kupole s hĺbkou 15 metrov. Každý zo špičkových laserových projektorov SXRD v hodnote 80 000 USD vydáva 10 000 lúmenov a podporuje 100 percent farebného gamutu DCI-P3, je schopný úpravy kontrastu medzi scénami, má zabudovanú technológiu na zníženie rozmazania pohybu a je tiež schopný vylepšenia farby a kontrastu jednotlivých objektov pre lepšiu prehľadnosť.

„Cieľom modernizácie bolo dosiahnuť kvalitu obrazu, ktorá ešte nikde na svete nie je,“ uviedol manažér planetária La Coupole Nicolas Fiolet. „Obraz má vďaka projektorom Sony nádherné farby a vynikajúce kontrasty.“ V rámci projektu spoločnosť RSA Cosmos zlepšila aj osvetlenie a nainštalovala nové sedadlá. Každá lakťová opierka má ovládací panel, ktorý umožňuje interakciu s publikom, a dokonca umožňuje účastníkom prevziať kontrolu nad kamerou pomocou simulovaných animácií, aby bol zážitok interaktívny a ešte dynamickejší.

Zrekonštruované La Coupole planetarium je otvorené. Video k otvoreniu.