jún 7

Vesmír na hradbách 7. júna 2015

FOTOGALÉRIA Z AKCIE

Vrátiť na niekoľko dní pozorovanie vesmíru do centra Bratislavy sa najbližšiu nedeľu (7.6.) pokúsia nadšenci zo Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity a občianskeho združenia Slovenské planetáriá.

vesmir-na-hradbach

Už Samuel Mikovíny, ktorý v 18. storočí doniesol astronómiu do Bratislavy, využil hradby v Bratislave na svoje astronomické pozorovania. Práve jemu vďačíme za prvé podrobné mapy nášho územia, alebo aj za bratislavský poludník, ktorý prechádza Korunnou vežou Bratislavského hradu a na ktorý môžete natrafiť pri prechádzke po dunajskom nábreží, približne v polovici cesty medzi mostom SNP a River parkom.

Bratislavčania dnes už tak dobre nevidia na hviezdy, ako to bolo v časoch Samuela Mikovíniho.veľa umelého svetla, ktoré mesto vyžaruje, spôsobuje, že na nočnej oblohe vidíme sotva pätinu hviezd, ktoré by sme inak videli, keby všetky svetlá zhasli.

Aj napriek svetelnému smogu sa už niekoľko rokov pokúšame vrátiť Bratislave romantiku vtedajších čias. Pouličné osvetlenie vypnúť nevieme a nemôžeme, hviezdy však môžeme do Bratislavy vrátiť aj inak. Prostredníctvom našej snahy a podpory všetkých Bratislavčanov, ktorých fascinuje pohľad na nočnú oblohu. Chceme zmeniť smutný fakt, že sme jediným hlavným mestom Európy, ktoré nemá planetárium.

Mladí aj starí, žiaci aj študenti, všetci obyvatelia nášho mesta a okolia, dychtiaci po informáciách a najnovších vedeckých poznatkoch, sa nemajú kde nadchnúť pre výskum vesmíru. Chceme čo najviac ľuďom ukázať, aký vzrušujúci a romantický vesmír dokáže byť. Aký je dôležitý nielen pre našu budúcnosť, pre rozvoj techniky a rôznych vedných disciplín, ale aj pre spoločenský rozvoj nášho mesta. Práve v planetáriu na nás čakajú zážitky, aké v kine či na výstave nezažijeme. Hodnota takejto inštitúcie navyše prekračuje hranice mesta aj regiónu.

Príďte podporiť naše snahy o bratislavské planetárium v nedeľu 7. júna na mestské hradby za katedrálou Sv. Martina. Budete si môcť vlastnoručne zakresliť slnečné škvrny pomocou niekoľkých astronomických teleskopov, alebo napríklad vidieť skutočný vesmírny skafander, ktorý používajú astronauti pri výcviku. Večer nás skúsení astronómovia zoznámia s nočnou oblohou. V prípade oblačného počasia budeme mať pripravenú projekciu Slnka aj oblohy z počítača.

Tešíme sa na Vás!

PW

FOTOGALÉRIA Z AKCIE

Comments are closed.