máj 16

Vesmír v škôlke

Deti milujú vesmír! A niektorým deťom to zostane až do dospelosti. Práve z nich vyrastú milovníci astronómie, ako sme i my, členovia občianskeho združenia Slovenské planetáriá. Sme nadšenci, ktorí navštevujú materské i základné školy a prednášajú žiakom o vesmíre. O univerze nám relatívne blízkom i vzdialenom. Odpovedáme na množstvo otázok. Občas nás však otázky i tých najmenších zaskočia a inšpirujú k ďalšiemu bádaniu. Astronómia patrí medzi najstaršie a rovnako najaktuálnejšie vedy. Vesmír nás neustále prekvapuje, neustále o ňom pribúdajú nové informácie. A predsa nás drží „pri zemi“ svojou dokonalou pravidelnosťou a usporiadanosťou. O čom sa však „točí o vesmíre“, keď prednášame napríklad v materskej škole?  Nuž, o mnohých faktoch!

V prvom rade si povieme dve základné informácie.  Vo vesmíre je všetko v pohybe a všetko sa točí. Nielen okolo svojej osi. Vesmírne telesá dokonca niekedy spolu i „tancujú“ okolo spoločného barycentra! Tak sa i my s deťmi točíme, až sa nám hlava zatočí. Druhou základnou informáciou je fakt, že všetko vo vesmíre sa formuje do tvaru gule. A tak sa i my s deťmi otáčame okolo svojej osi a zmenšujeme sa až do tvaru gule. Niekedy to „neustojíme“ a zgúľame sa na podlahu.

S najmladšími deťmi vôbec netreba lietať ďaleko. Slnečná sústava nám poskytuje dostatočný priestor. Troj-štvorročné detičky sa vydržia sústrediť asi 20 minút, 5-6-ročné o 10-20 minút dlhšie. Všetkým sa však naše lietanie vo vesmíre  páči, lebo sa veľa hýbeme. Naša expedícia nám teda vskutku rýchlo ubehne. Točíme sa okolo svojej osi preletiac okolo každej planéty. Deti pracujú s nafukovacími modelmi planét a dopĺňajú ich farebnými mapami. Na Merkúre si prezrú krátery, Venušou sa na chvíľku stane pani učiteľka – lebo dáma je dáma! A tá si často robí to, čo uzná za vhodné. Tak sa Venuša točí okolo svojej osi opačne ako ostatné planéty. Pri Zemi sa poriadne nadýchneme vzduchu a zažblnkáme vodou. Tie sú pre život rastlín, živočíchov a človeka bezpodmienečne potrebné. Nerozlučná dvojica Zem s Mesiacom ruka v ruke zakončí náš prelet popri Zemi a už nás víta Olympus Mons na červenej planéte s bielou čiapkou – na Marse.  Po adrenalínovom prelete pásom asteroidov sa upokojíme pri pohľade na obra Slnečnej sústavy. Áno, je to Jupiter aj so svojou búrkou a mesiacmi. Nasleduje sploštený Saturn s prsteňom. Ale čoby! Predsa prstencom!  Nádherná planéta. Pozor, teraz  prichádza obľúbená planéta, kde sa s deťmi váľame po zemi. Je to trma-vrma, pani učiteľky z detí veru nespustia oči. Samá ruka – noha. Váľame sa ako Urán. Pri prelete okolo Neptúna nám je chladno a na každého poriadne zafúka.

Po návrate na Zem, do našej materskej školy, pozastierame a urobíme si noc. Tmu potrebujeme na to, aby sme si mohli pomocou čelovky a glóbusu demonštrovať striedanie dňa a noci na Zemi. Pre deti to je fascinujúce. Potom sa opäť točíme okolo svojej osi a každé otočenie pre nás znamená 1 deň v týždni. Povieme si zopár slov o skupinách hviezd – súhvezdiach. Malý projektor nám znázorní nočnú oblohu a spoločne nájdeme súhvezdie Ursa minor – Malého medveďa. Odostrieme a „noc“ sa skončila. Za bieleho dňa si nakreslíme spomenuté súhvezdie Malého medveďa, ktorého si deti neskôr vezmú domov. Posledná a často najzaujímavejšia časť prichádza vtedy, keď sa už deti vrtia na svojich miestach. Ideme opäť do pohybu, a to k ďalekohľadom. Cez detský pirátsky monokulár, divadelný malý binokulár, poľovnícky triéder a kaleidoskop sa dostaneme k dvom zrkadlovým ďalekohľadom a ornitologickému refraktoru. Deti sa môžu dosýta nahľadieť do diaľky! Väčšinou sú ďalekohľadmi fascinované.

Pri rozlúčke každý dostane svoj astronomický preukaz, do ktorého si dá pečiatku, nalepí nálepku a vyberie si obrázok. Potom, spolu s Malým medveďom pod pazuškou, sa deti poberú s úsmevom na tvári s pani učiteľkou do triedy.

Nám zostáva už len 30-minútové spratanie vecí, nanosenie siedmich tašiek a krabíc do auta. A k tomu? Obrovský úsmev na tvári a mnoho usmiatych detských tváričiek v pamäti.

Ako raz jeden múdry profesor astrofyziky povedal: „Keď len v jednom z detí sa zapáli ohník záujmu o vesmír, tak už len preto sa to vyplatilo!“ A mal pravdu…

 

Ľubka Hujsová

 

Comments are closed.