dec 7

Videli sme aktuálne asi najkvalitnejšie hybridné planetárium na svete

Na pozvanie spoločnosti ZEISS Jena Gmbh sa zástupcovia združenia Slovenské planetáriá zúčastnili začiatkom decembra medzinárodného podujatia ZEISS Experience days. Takmer 100 zástupcom planetárií z USA, Južnej Ameriky, Malajzie, Indie a Európy bola v rámci tohto podujatia predstavená najnovšia generácia full-dome systémov Velvet s LED osvetlením.

Polovodičové svetelné zdroje v porovnaní s predchádzajúcimi halogénovými žiarovkami výrazne zlepšujú farebné podanie, takzvaný gamut. V kombinácii s najvyšším kontrastom na svete poskytuje tretia generácia digitálnych projektorov ZEISS VELVET úplne čierne pozadie obrazu. Digitálne projekcie môžu byť spojené s hviezdnou oblohou opticko-mechanického planetária. Je to potrebné na reprodukciu dokonalej analógovej hviezdnej oblohy v kombinácii s digitálnymi prekrytiami. Toto hybridné planetáriové riešenie umožňuje predstavenia, ktoré návštevníkom pomôže lepšie porozumieť zázrakom nočnej oblohy.

Systém full-dome využíva dva až jedenásť projektorov ZEISS VELVET. Každý projektor generuje čiastočný obraz na kupole. Vďaka vysokému kontrastu a jasným farbám nových svetelných zdrojov sa obrázky na kupole javia ako trojrozmerné. Projektory ZEISS VELVET LED navyše zabraňujú rozmazaniu, rôznym úrovniam jasu a farebným odchýlkam medzi jednotlivými čiastkovými obrázkami.

Svetelné zdroje LED majú minimálnu životnosť približne 20 000 hodín a sú okamžite pripravené na prevádzku po zapnutí. To umožňuje väčšine planetárií pracovať viac ako desať rokov a ušetriť viac ako 1 000 EUR ročne na projektor v porovnaní s projektormi s halogénovými žiarovkami. To tiež znamená nižšie celkové prevádzkové náklady v porovnaní s mnohými inými projekčnými systémami.

Účastníci tiež získali počas prehliadky výrobnej linky prehľad o tom, ako sa projektory vyrábajú. Počas podujatia ZEISS Experience Days prebehlo aj krátke školenie softvéru používanom na astronomické prezentácie. Návšteva bola veľkým prínosom pre pripravovaný projekt bratislavského planetária na dunajskom nábreží.

Autor: Peter Wachter, 6.12.2019

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.