jún 12

Vysokohorská hvezdáreň a planetárium vo Wyomingu

Horské mestečko Jackson Hole v štáte Wyoming je známe lyžiarske stredisko, možno porovnateľné s centrami vo švajčiarskych Alpách. Na vrchole hory Snow King nad mestečkom prevádzkovateľ lanovky a horskej chaty na deň detí otvoril nezvyčajnú hvezdáreň s planetáriom.

Slávnostné otvorenie popularizačného centra viedol legendárny popularizátor vedy Bill Nye, ktorý sa pred návštevníkmi rozhovoril o význame popularizácie vedy aj o bázni z veľkosti vesmíru, keď sa on sám ako malý chlapec dozvedel o ohromnej veľkosti kozmu. Veď človek je len smietkou na neporovnateľne väčšej planéte a tá je len fliačikom v obrovskej galaxii, ktorá je tiež len malou škvrnkou v nezmernom vesmíre. A predsa dokáže človek obsiahnuť celý vesmír svojim rozumom. Každý z nás má mozog, vďaka ktorému dokážeme chápať a tiež meniť náš svet.

Hvezdáreň a planetárium je vybavená kvalitnou pozorovacou a prezentačnou technikou, ktorá ponúka návštevníkom kombinovaný zážitok zo živého pozorovania oblohy aj možnosť zoznámiť sa s vesmírom za každého počasia a v ľubovoľnom čase dňa.

Lokalita na mape: https://maps.app.goo.gl/EJnHARxkwSo9cBsh7

Zdroj správy: https://www.jhnewsandguide.com/valley/feature/as-snow-king-observatory-opens-bill-nye-makes-childhood-dreams-come-true/article_3e953106-21b0-11ef-a063-2b2b73b1da13.html

Zdroj fotiek: Nick Sulzer // Buckrail, https://buckrail.com/snapped-bill-nye-christens-snow-king-observatory-planetarium/

Comments are closed.