ZEISS predstavil nový projektor pre planetárium

Ďalšie články

Na návšteve planetária v Padove

Od 1.7.2024 do 5.7.2024 sa v talianskej Padove odohralo najväčšie európske stretnutie astronómov a to výročné stretnutie Európskej astronomickej spoločnosti – European Astronomical Society Annual Meeting 2024. Na sever Talianska pricestovalo vyše 1600 astronómov z celej Európy. Okrem toho bolo počas konferencie pripojených

Čítať viac »

Vysokohorská hvezdáreň a planetárium vo Wyomingu

Horské mestečko Jackson Hole v štáte Wyoming je známe lyžiarske stredisko, možno porovnateľné s centrami vo švajčiarskych Alpách. Na vrchole hory Snow King nad mestečkom prevádzkovateľ lanovky a horskej chaty na deň detí otvoril nezvyčajnú hvezdáreň s planetáriom. Slávnostné otvorenie

Čítať viac »

ZEISS uvádza na trh nový projektor pre planetáriá. Úplne nový ZEISS ASTERION je optomechanická súčasť navrhnutá na použitie s digitálnym projekčným systémom kopule pre hybridné planetáriá. Projektor sa vyznačuje novým dizajnom s hviezdnou loptou, ktorá je veľká približne ako medicinbal. Je to najmenší projektor na svete a je vhodný na použitie v planetáriách s malými a strednými kupolami (s priemerom od 8 m do 18 m).

Dokonca aj v digitálnom veku je reálne vyobrazenie nočnej oblohy možné iba pomocou optomechanického projektora. ZEISS ASTERION vytvára hviezdy, ktoré sú jasné a javia sa ako body v ich prirodzenej gradácii jasu. Môže tiež projektovať veľmi realistickú Mliečnu cestu s využitím údajov vesmírnej misie Gaia. To všetko v kvalite, ktorú žiadny iný digitálny projektor nezvláda. ZEISS ASTERION je ovládaný spoločne a v synchronizácii s digitálnymi projekciami oblohy. To umožňuje napríklad vzájomné prelínanie analógových projekcií hviezd a konštelácie a astronomických súradníc, ktoré sa digitálne zoslabujú.

„Planetáriá, ktoré chcú pokračovať v inšpirovaní svojich návštevníkov, hľadajú  projektor, ktorý je malý, ale stále schopný generovať veľmi jasné hviezdy a je ekonomický,“ hovorí Martin Kraus, vedúci ZEISS Planetariums v meste Jenna. „ZEISS teda potrebovala miniaturizovať svoju špičkovú optiku. Planetáriá ocenia nielen to, koľko miesta tento projektor ušetrí. ZEISS ASTERION spotrebuje menej energie (iba 300 wattov) ako akýkoľvek iný projektor na svete. Použitie odolných svetelných zdrojov LED znamená, že už nikdy nebudete musieť vymieňať žiarovky projektora! “

V digitálnom veku sa žiadne moderné planetárium nezaobíde bez projekcie digitálneho videa. Pre mnoho planetárií to však znamená, že sa musia zriecť inšpiratívnej nočnej oblohy, ktorú vidíte iba vysoko v horách za jasnej noci, ďaleko od akéhokoľvek svetelného smogu. Špičkové technológie, ako sú počítačové simulácie a generatívne výrobné procesy, ako je adaptívna výroba, umožňujú ZEISS ponúkať miniaturizovaný optomechanický projektor pre planetárium, ktorý spĺňa všetky požiadavky digitálneho veku. „Sme presvedčení, že projektor vzbudí zvedavosť našich zákazníkov aj návštevníkov, ktorí zažívajú svoju prvú návštevu planetária,“ hovorí pán Kraus.

Zdroj: www.zeiss.com, publikované 1.7.2020, pew