dec 24

Zrekonštruovaná Hvezdáreň a planetárium v Ostrave

Po rekonštrukcii
Po rekonštrukcii

Po minuloročnom otvorení zrekonštruovaného Planetária v Brne sa tento rok, presnejšie 29. 11. 2014, otvorili vynovené priestory aj v ostravskej Hvezdárni a planetáriu, ktoré nesie meno po opavskom rodákovi, známom astronómovi Johannovi Palisovi.

Planetárium založené v roku 1980 ako súčasť VŠB – Technickej univerzity v Ostrave, je s kupolou s priemerom 13,2 m tretím najväčším planetáriom v ČR. Rekonštrukciu budovy s nákladmi 150 mil. korún si vyžiadal zlý technický stav objektu, ktorý svojmu účelu slúžil nepretržite 32 rokov. Štát na rekonštrukciu prispel 22 mil., zvyšok financovala Európska únia zo svojich fondov. Na činnosť planetáriá prispieva zo svojho rozpočtu aj magistrát mesta Ostrava.

Pôvodné opticko-mechanické planetárium z roku 1980, ktoré vyrobila firma Carl Zeiss Jena, nahradilo najmodernejšie hybridné planetárium s projekciou na celú sféru. Inštalovaná technológia pozostáva z digitálneho planetária Evans and Sutherland, ktoré sa prostredníctvom riadiaceho a simulačného softvéru Digistar 5 synchronizuje s optomechanickým planetáriom GOTO (Pandia).

Pred rekonštrukciou
Pred rekonštrukciou

Priemerná ročná návštevnosť planetária pred rekonštrukciou, ktorá začala koncom roku 2012, bola 50 tis. ľudí. Zvýšením kapacity sály na 100 divákov a zatraktívnením programov sa očakáva, že návštevnosť budúci rok stúpne na 90 tis. osôb.

Po rekonštrukcii vzniklo v Ostrave jedno z najmodernejších planetárií v Českej republike, ktoré určite priláka aj veľa návštevníkov zo Slovenska. Novému planetáriu držíme palce a prajeme čo najviac spokojných návštevníkov a plne vyťaženú kapacitu.

Peter Wachter

Comments are closed.