okt 24

Percentá pre hviezdy

V tomto pohnutom roku si mnohé firmy a živnostníci odložili prípravu daňových priznaní až na tieto dni. Možno k nim patríte i vy. Aj tento rok máte šancu povedať štátu, komu venujete časť zo svojich daní. Azda viac ako inokedy vystupuje do popredia dôležitosť vzdelania a vedy. Bez dátových analýz, vedeckej prognostiky, imunológie či virológie by sme nápor pandémie zvládali s podstatne menšou účinnosťou. Moderný dynamický svet a jeho rýchly rozvoj menia celé prostredie okolo nás. Tieto zmeny majú spätný vplyv aj na každého človeka a celú spoločnosť. Naša túžba po poznaní vedie k rýchlym zmenám, s ktorými sa už evolučná výbava človeka nestačí dostatočne dobre vyrovnávať a adaptovať sa na ne. Veda nám sústavne prináša mnohé výzvy a každý objav otvára nové a nové otázky. V konečnom dôsledku je ale toto všetko súčasťou nekonečného vesmíru a nášho postavenia v ňom. To, čo dnes zažívame, či už príjemné alebo ako výzvu, ktorú musíme prekonať, je stále v škále pozemských rozmerov. Človek je len na prahu širokých možností, ktoré mu dáva len prednedávnom pootvorený vesmír. Veda je pre naše prežitie alfou a omegou. A veda, to sú vedci, vzdelaní ľudia, naše budúce generácie, ktoré musíme pripraviť na výzvy budúcnosti. Bohužiaľ, z tohto pohľadu je ľudská rasa ešte stále na úrovni kmeňového zmýšľania.  Veda stojí stále na okraji záujmu väčšiny ľudstva. A neprávom. Je predsa taká zaujímavá a vzrušujúca. Povedané žargónom doby, veda je len začiatočník na vlne propagácie a sociálnych sietí. A pritom ten, kto sa raz vedy dotkne a ochutná ju, zostáva ňou očarený do konca života.

Naše združenie už dlhé roky prináša poznanie vesmíru do ulíc, k bežnej verejnosti. Podporte aj vy naše aktivity svojím podielom z daní. Ak už nemáte možnosť podporiť nás z podielu na dani, môžete nás podporiť zaslaním malého príspevku na účet nášho združenia tu.

Aj počas pandémie a lockdownov sme boli aktívny v rámci možností. Počas prvého lockdownu sme sa snažili ľudom počas zákazu vychádzania spríjemniť čas kolekciou zozbieraných videí o vesmíre – 500 MINÚT ASTRONOMICKÝCH ZÁŽITKOV.    Počas mesiacov uvoľnenia sme v roku 2020 niekoľkokrát organizovali pre verejnosť verejné pozorovania.

marec 2021 / október 2020, PEV

DETAILY PRE VYPLNENIE 2%

Naše údaje pre poukázanie 2% z dane:
Obchodné meno/názov: Slovenské planetáriá
Právna forma: občianske združenie
IČO/SID: 423 57 004
Sídlo: Nám. Biely kríž 3, 831 02 Bratislava
Č.účtu: IBAN: SK86 8330 0000 0023 0053 4935

Comments are closed.