jan 5

100 hodín astronómie – 100 rokov IAU

By ESA – European Space Agency & Max-Planck Institute for Solar System Research for OSIRIS Team ESA/MPS/UPD/LAM/IAA/RSSD/INTA/UPM/DASP/IDA – http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2007/02/True-colour_image_of_Mars_seen_by_OSIRIS, CC BY-SA 3.0-igo, Link

Pri príležitosti storočnice vzniku Medzinárodnej astronomickej únie – IAU,  sa po celom svete konajú zaujímavé akcie pre širokú verejnosť. V termíne od 10. do 13. januára 2019 sa na mnohým miestach Slovenska, tak ako aj po celom svete, môžte stretnúť so zaujímavými odborníkmi na astronómiu a technikou. Akcia má názov 100 HODÍN ASTRONÓMIE a cieľom je dosiahnuť čo najväčší počet akcií v rámci jednej veľkej celosvetovej udalosti.

Na Slovensku sa môžte zúčastniť aktivít v Bratislave, Humennom, Košiciach, Leviciach, Medzeve, Michalovciach, Rimavskej Sobote, Senci a Zvolenskej Slatine. V Bratislave 10.1. o 16:00  môžte navštíviť prednášku dr. Vojtecha Rušína v Slovenskom národnom múzeu – PRÍRODOVEDNOM MÚZEU na tému „M. R. Š T E F Á N I K – astronóm“. O deň neskôr 11.1. o 15:00 na Matematicko-Fyzikálnej Fakulte Univerzity Komenského si môžte pozrieť filmy „Europe to the Stars“ k 50. výročiu založenia Európskeho júžného observatória, „Eyes on the skies“ k Medzinárodnému dňu astronómie a „Okná vesmíru dokorán“ (26. diel, kde vystupovali Milan Lasica, Július Satinský a Jaroslav Filip). Ďalej sa na fakulte môžte zúčastniť zaujímavých diskusií s odborníkmi a v prípade priaznivého počasia aj pozorovania nočnej oblohy astronomickými teleskopmi pred budovou fakulty s odborným výkladom k pozorovaným objektom. Miesto konania si môžte pozrieť na mape. Viac informácií nájdete na letáku.

V Humennom 10.1. o 20:00 na Vihorlatskom observatóriu môžte pozorovať nočnú oblohu, v Košiciach od 10.1. do 13.1. môžte pozorovať nočnú oblohu s pracovníkmi Prírodovedeckej fakulty Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach, Centra voľného času Domino v Košiciach a členmi astronomického klubu Pallas. V Tekovskej hvezdárni Levice poriadajú verejné pozorovanie 11.1. V Medzeve budú prezentácie, výstavy a aktivity v planetáriu od 10.1. do 13.1., v Michalovskom observatóriu pozorujú nočnú oblohu 11.1.,  v Rimavskej Sobote 10. a 11. januára na observatóriu a 10.1. aj pod vedením Slovenskej asociácie astronómov.

Veľká väčšina lokalít na Slovensku ponúka živé pozorovanie nočnej oblohy, môžte sa tešiť na skvelé pohľady cez teleskopy na Mars, Mesiac, súhvezdia Orion, Veľká Medvedica, Malá Medvedica, Perzeus, Pegas, Blíženci, Ryby, Býk a jasné hviezdy Vega, Sirius, Dubhe, Pollux, Rigel a iné. Mesiac bude v tom čase 4. až 6. deň po Nove a Mars bude blízko Mesiaca.

Mesiac

Link na eventy IAU :

VIDEÁ Z AKCIE

Europe To The Stars – Space Documentary

Eyes on the Skies (Full movie)


Jiří Grygar: Okna vesmíru dokořán (26.)

Comments are closed.