Združenie Slovenské planetáriá je členom Svetovej asociácie planetárií (IPS), ktorá okrem iných aktivít organizuje každý druhý rok svetový kongres planetárií. Tentoraz sa konal v Berlíne v čase od 21. do 25. júla 2024, a ako je zvykom, hlavnému programu predchádzali
Od 1.7.2024 do 5.7.2024 sa v talianskej Padove odohralo najväčšie európske stretnutie astronómov a to výročné stretnutie Európskej astronomickej spoločnosti – European Astronomical Society Annual Meeting 2024. Na sever Talianska pricestovalo vyše 1600 astronómov z celej Európy. Okrem toho bolo počas konferencie pripojených
Horské mestečko Jackson Hole v štáte Wyoming je známe lyžiarske stredisko, možno porovnateľné s centrami vo švajčiarskych Alpách. Na vrchole hory Snow King nad mestečkom prevádzkovateľ lanovky a horskej chaty na deň detí otvoril nezvyčajnú hvezdáreň s planetáriom. Slávnostné otvorenie
Andreas Bush (Nemecko, Limberg) okolo r. 1650 zhotovil planetárium s priemerom 11 stôp (cca 334 cm), kde mohlo vstúpiť okolo 10 ľudí
Eberhard Wiegel (Nemecko, Jena) zhotovil v rokoch 1659-1661 planetárium s priemerom 5,4 metra. Dovnútra mohlo vojsť niekoľko osôb
Roger Long (Anglicko, Cambridge) zhotovil v roku 1758 planetárium v guli s priemerom 18 stôp (cca 601 cm), kde mohlo vstúpiť 30 ľudí. Dostalo meno “Uranium”. Bolo zničené v roku 1871
Wallace Walter Atwood (USA, Chicago) zhotovil v roku 1912 planetárium s priemerom 4,57 m, vošlo sa doň 15 osôb. Zobrazovalo 692 hviezd, planéty Venuša, Mars, Jupiter, Saturn a Slnko.
Walter Bauersfeld z firmy Carl Zeiss (Jena, Nemecko) začal pracovať na prvom projekčnom planetáriu v roku 1912 na popud astronóma Maxa Wolfa. Práce prerušila 1. svetová vojna. V roku 1923 však planetárium bolo dokončené. Bolo umiestnené na streche firmy Jena v geodetickom dóme priemeru 52,5 stopy (16 m) a zobrazovalo 4900 hviezd. Označenie planetária bolo Zeiss I model. Model 2, ktorý Bauersfeld postavil potom zobrazoval už 8956 hviezd. Podobné planetáriá boli vybudované v Berlíne, Düsseldorfe, Ríme Paríži, Chicagu, Los Angeles a New Yorku. V roku 1953 vyvinul Bauersfeld menší model planetária ZKP-1 (Zeisskleinplanetarium=Zeiss Small Planetarium #1=Zeissovo malé planetárium). Bolo určené pre planetária s menším dómom a malo manuálny pohon šírky (latitúdy). Neskôr vyvinutý model ZKP-2 mal už tento pohyb motorizovaný.
Armand Spitz (USA, Philadelphia) pracoval v rokoch 1945-1947 na vývoji lacnejšieho planetária (cca 500$). V tomto planetáriu bola guľová projekčná hlava nahradená dodekahedrónom na odporúčanie Alberta Einsteina. Tento model A sa stal veľmi populárny, kúpila ho Americká vojenská akadémia, mnohé malé múzeá, školy a dokonca egyptský kráľ Farouk. Toto planetáriu zobrazovalo jasnejšie hviezdy ako 4,3mag. Model A-1 zobrazoval už aj Slnko, Mesiac a 5 planét viditeľných voľným okom. Model A-2 mal viac hviezd a ďalší model A3P už mal sférický projektor a mechanizovaný pohyb Slnka, planét, Mesiaca a jeho fáz. Týchto planetárií sa predali tisíce a po skončení jeho výroby musela byť výroba obnovená pre neustály veľký dopyt. Spitz vytvoril aj domáce planetárium Spitz Junior, ktorého sa predalo milión kusov medzi rokmi 1954 a 1972.
Brent Watson a Stephen McAllister (USA, Salt Lake City) vyvinuli digitálne projekčné planetárium vo firme Evans & Sutherland. Prvé bolo otvorené vo Virginskom múzeu vied v meste Richmond v roku 1983. Tým sa otvorila nová éra planetárií, kedy je možné zobraziť prakticky všetko, čo vieme nasimulovať v počítači – oblohu v rôznych časových obdobiach, pohľad na vesmír z rôznych miest vesmíru, prelety cez vesmír a podobne.
Spravovať Súhlas
Na poskytovanie tých najlepších skúseností používame technológie, ako sú súbory cookie na ukladanie a/alebo prístup k informáciám o zariadení. Súhlas s týmito technológiami nám umožní spracovávať údaje, ako je správanie pri prehliadaní alebo jedinečné ID na tejto stránke. Nesúhlas alebo odvolanie súhlasu môže nepriaznivo ovplyvniť určité vlastnosti a funkcie.
Funkčné
Vždy aktívny
Technické uloženie alebo prístup sú nevyhnutne potrebné na legitímny účel umožnenia použitia konkrétnej služby, ktorú si účastník alebo používateľ výslovne vyžiadal, alebo na jediný účel vykonania prenosu komunikácie cez elektronickú komunikačnú sieť.
Predvoľby
Technické uloženie alebo prístup je potrebný na legitímny účel ukladania preferencií, ktoré si účastník alebo používateľ nepožaduje.
Štatistiky
Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na štatistické účely.Technické úložisko alebo prístup, ktorý sa používa výlučne na anonymné štatistické účely. Bez predvolania, dobrovoľného plnenia zo strany vášho poskytovateľa internetových služieb alebo dodatočných záznamov od tretej strany, informácie uložené alebo získané len na tento účel sa zvyčajne nedajú použiť na vašu identifikáciu.
Marketing
Technické úložisko alebo prístup sú potrebné na vytvorenie používateľských profilov na odosielanie reklamy alebo sledovanie používateľa na webovej stránke alebo na viacerých webových stránkach na podobné marketingové účely.