jan 13

Najväčšie planetárium na západnej hemisfére otvorené v New Jersey

Vedecké centrum Liberty (LSC) v Jersey City otvorilo koncom minulého roku štvrté najväčšie planetárium na svete so skutočne dychberúcimi rozmermi a technológiou. Vačšie planetária stoja iba v Číne a Japonsku. Planetárium je pomenované po Jennifer Chalsty, filantropky a členky vedenia vedeckého centra, ktorá venovala na jeho rekonštrukciu 5 miliónov dolárov.


Výška kupoly dosahuje 18 metrov a jej polomer úctihodných 27 metrov. (Planetárium v Prahe má polomer 22 metrov). O projekciu na plochu 1145 metrov štvorcových sa stará 10 digitálnych projektorov s rozlíšením 8K (88 miliónov pixelov) so schopnosťou generovať až 281 miliárd rôznych farieb.


Vedecké centrum sa spojilo s Vedeckým inštitútom vesmírneho teleskopu aby za účelom otvorenia planetária poskytol dosiaľ nezverejnený 3D záber hmloviny Orion vytvorený použitím údajov z Hubblovho vesmírneho teleskopu. Návštevníci planetária tak budú mať unikátny zážitok z pohľadu na hmlovinu vo vysokom rozlíšení.
Okrem nového planetária komplex LSC s rozlohou 91.440 štvorcových metrov obsahuje 110 druhov živých zvierat, akváriá, 3-D divadlo a 12 výstavných sál určených na vzdelávanie a zábavu ľudí všetkých vekových kategórií. V súčasnej dobe má návštevnosť viac ako 650 000 návštevníkov ročne.

Autor: Peter Wachter, amatérsky astronóm, popularizátor a nadšenec vedy, člen združenia Slovenské planetáriá

Peter Wachter planetáriá

Comments are closed.