nov 27

Unikátna technológia ObservEtoiles s rozšírenou realitou

Unikátne planetárium v Montreale používa na pozorovanie nočnej oblohy rozšírenú realitu.
Pri astronomických pozorovaniach sa často stáva, že záujem verejnosti presiahne kapacitne možnosti prezentujúceho a len s komplikáciami stíha odpovedať na záplavu otázok.

Amfiteáter a astronomická show pod holým nebom môže po zotmení začať
Amfiteáter praská vo švíkoch, astronomická show pod holým nebom môže začať hneď po zotmení

Jeremy Fontana z planetária v kanadskom Montreale prišiel s unikátnym riešením tohto problému pomocou rozšírenej reality zhruba pred dvoma rokmi. Spojil sa s Andrew Fazekasom, popularizátorom vedy a skonštruovali spolu ObservEtoiles. Je to unikátne riešenie, ktoré ešte nikto predtým neskúsil. Ľudia sú usadení v 180 vyhrievaných kreslách v otvorenom amfiteátri Rímskeho typu na kopci v nadmorskej výške 365 metrov.
Predstavenie trvajúce 90 minút začína virtuálnou prehliadkou Slnečnej sústavy a pokračuje detailným popisom aktuálnej nočnej oblohy. Počas predstavenia majú na hlave špeciálne okuliare, cez ktoré sa pozerajú na nočnú oblohu a pritom na sa na ich povrch premietajú mená hviezd a ilustrované súhvezdia. Tam kde sa pozriete, vykreslí sa súhvezdie cez hviezdy, ktoré reálne vidíte na oblohe, vidíte dve veci súčasne, tzv. rozšírenú realitu.

Amfiteáter v Quebec's Eastern Townships
Amfiteáter sa nachádza v Quebec’s Eastern Townships

Do toho majú návštevníci ešte odborný astronomický výklad sprevádzaný laserom a príbehmi z gr0ckej a rímskej mytológie. Autori projektu vymysleli technické riešenie aj s obsahom a prizvali k nemu ešte aj National Geographic, ako partnera a spolu veria, že sa tento koncept ako zaujímavý podnikateľský plán ujme aj inde.
„Taký počet hviezd, ako je vidieť v noci na úplne tmavej oblohe, nedókaže vykresliť ani to nejlepšie planetárium, bola by škoda to nevyužiť použitím správnej technológie.“ hovoria autori projektu. A majú pravdu, nič podobné nikde na svete zatiaľ nikto nevyskúšal.
Projektu je naklonená aj Kráľovská astronomická spoločnosť a vláda v Quebecu, ktorá na území, kde sa amfiteáter nachádza, vyhlásila rezerváciu tmavej oblohy. Je to len druhá rezervácia tohto druhu po Mont-Megantic, ktorá je domovom astronomického observatória. Autori tohto projektu dúfajú, že svojim projektom nadchnú ďalšie generácie mladých astronómov, astronautov, matematikov a konštruktérov.

pw

Comments are closed.